Prognoza Pogody

Archiwum

13.09.2020
Analizując mijający okres lata prognoza pogody w większości się sprawdziła. Prognozowane opady deszczu, burze i nawałnice wystąpiły w całym kraju. W wielu rejonach kraju były nadmierne opady powodujące powodzie i podtopienia. Przewidywane żniwa też były spokojne bez większych opadów deszczu. Opisywana susza w lipcu w rejonach centralnych i zachodnich też wystąpiła jak opisywałem w prognozie, i ostatnia dekada lata słoneczna z dużymi wahaniami temperatur pomiędzy dniem i nocą. Prognozę którą opracowałem z początkiem czerwca. Nadchodząca jesień pod względem temperatur nie będzie wiele odbiegać od zeszłorocznej jesieni. Opadów deszczu i śniegu tej jesieni będzie więcej od poprzedniej. Nadchodząca zima największe mrozy to koniec stycznia i luty. W roku 2021 wiosną i latem możemy się spodziewać jeszcze więcej podtopień, nawałnic i lokalnych powodzi natomiast jesienią szykuje się susza.

11.06.2020
Analizując wiosnę tego roku wystąpiły czynniki klimatyczne jakie opisywałem w poprzedniej prognozie. Takie jak susza, intensywne opady deszczu, burze z gradem i nawałnicami oraz przymrozki. Również efekty klimatyczne okolicy nowiu i pełni wystąpiły, przykład: przed pełnią 7 maja wystąpiły intensywne opady deszczu również 22 maja po nowiu i 5 czerwca po pełni  też wystąpiły intensywne opady deszczu, poza tym wyjątkowo chłodna wiosna. Przyczyną chłodnej wiosny to minimum aktywności słońca, wulkan pyłowy na Filipinach oraz układ grawitacyjny w procesie datowania jaki obecnie jesteśmy. Lato tego roku będzie bardzo zmienne, upały będą szybko przechodzić w chłodne dni. Żniwa powinny być w miarę spokojne tylko lokalnie będą przechodzić burze z gradem i silnym wiatrem, później od 10 sierpnia z każdym tygodniem i we wrześniu i październiku coraz więcej opadów deszczu.

03.03.2020
Poprzednia prognoza o ciepłej zimie sprawdziła się oraz duże różnice temperatur w kraju. Dane statystyczne które używam do opracowań prognozy poprzedniej zimy temperatury dla Polski były wyższe o 3,4 stopnie a tej zimy już o 5,6 stopni wyższe. Ocieplenie coraz bardziej przyspiesza, przyczyn jest kilkanaście. Analizując pogodę sprzed 12 lat od 2008 do 2013 zimą bywały mrozy do -30. Wtedy wymarzały zboża. Wiosną i latem maksymalnych temperatur powyżej 30 stopni było od 18 do 30 dni. Obecnie to 40 do 55 dni. W poprzedniej dekadzie 2008 i 2010 wulkany na Islandii i Syberii skutecznie obniżyły temperaturę w Europie. Jednym z elementów kształtującym pogodę w Europie jest oscylacja północno atlantycka tzw. oddziaływania niżów islandzkich a wyżów azorskich na zmienność klimatu europejskiego w basenie morza śródziemnego i morza bałtyckiego. Następne miesiące to lipiec wystąpią tylko burze z gradem i nawałnicami. W lipcu pogłębi się susza w rejonach centralnej i południowo-zachodniej Polski. Dopiero od 10 sierpnia więcej opadów, mogą być intensywne o charakterze ciągłym z burzami i nawałnicami z gradem których tego lata będzie więcej od poprzedniego. Ten rok w przewidywaniach wg mojego kalendarza księżycowego to rok synchroniczny. Większość efektów klimatycznych rozpoczyna się od nowiu lub pełni Księżyca.

10.12.2019
Prognoza jesieni większości się sprawdziła – ciepły październik czy intensywne opady w drugiej dekadzie listopada. W nawiązaniu do oddziaływań grawitacyjnych kilka przykładów: 2 dni przed nowiem w październiku trzęsienie Ziemi w Indonezji, 2 dni przed pełnią 10 listopada trzęsienie Ziemi we Francji, później od pełni intensywne opady w całej Europie. Nasuwa się pytanie czy to dzieło przypadku? Nie to dzieło grawitacji. Jeden front niżowy może nieść miliony lub miliardy ton wody na które oddziałowuje grawitacja. Następne miesiące więcej opadów deszczu i śniegu i nieustannie co kilka dni zmieniające się uwarunkowania pogodowe. Najbardziej mroźne okresy to w połowie stycznia i w połowie lutego później od pełni w marcu intensywne opady w całej Europie. W połowie kwietnia wystąpią przymrozki od -4 do -8. Cały okres zimowy najwięcej opadów w rejonach północnych i wschodnich. Duże różnice temperatur między rejonami północno-wschodnimi a południowo-zachodnimi.

27.09.2019
Prognoza wiosny i lata 2019 opracowałem w lutym. Wiele z tych prognoz sprawdziła się, choćby susza w kwietniu i intensywne opady deszczu w maju, później w każdym miesiącu burze z nawałnicami i gradem z intensywnymi opadami też się sprawdziło. Takie zjawiska pogodowe przynoszą więcej strat niż pożytku szczególnie w rolnictwie, erozja gleby, zniszczenia gradem i nawałnicami, do tego wiele rejonów Polski i Europy doświadcza długotrwałej suszy. Podobne zjawiska występowały na całym świecie, chociażby gigantyczna powódź w rejonie Irkucka na Syberii pod koniec czerwca.Takich zjawisk było setki, pytanie dlaczego tak się dzieje? Dlaczego te zjawiska się nasilają? Jedną z przyczyn to brak cząstek kondensacji pary wodnej w atmosferze Ziemi to pył wulkaniczny. Panuje zgodna opinia w świecie nauki że w latach 70/80  XX wieku panowały lata bardziej śnieżne i mroźne i lata deszczowe ale w tych poprzednich dekadach wybuchały wulkany. Obecnie od 23 lat nie było większego wybuchu wulkanu. Wybuch wulkanu Stromboli we Włoszech w tym roku zbyt słaby żeby cokolwiek zmienił. Oprócz tego związki tlenków siarki obniżają globalną temperaturę i powodują bardziej spokojne i powolne opady deszczu i mniej nawałnic. Panuje opinia że obecne ocieplenie narasta od ok.100 lat, równocześnie od ok.100 lat słabnie osłona magnetyczna Ziemi (ok.15%). Po konsultacji z naukowcami w tej sprawie twierdzą, że to nie ma wpływu na klimat Ziemi – ja uważam że to błąd – w poprzedniej recenzji opisywane czynniki to złożony synergizm procesów pogodowych. Następna zima to listopad jeszcze ciepły, następne miesiące coraz mroźniejsze z deszczem i śniegiem. Zima z znacznie większą ilością opadów od poprzednich. Wiosna przyjdzie bardzo późno, w przeciwieństwie do poprzedniej. Cały marzec z opadami deszczu i śniegu.

Jesienią przewidywana znacznie większa ilość opadów, deszczu i śniegu sprawdziła się. W górach spadło rekordowe ilości śniegu, obecne Elninio nasila te okresowe zmiany klimatyczne. Najbardziej suchy miesiąc to kwiecień i początek maja równocześnie chłodny z przymrozkami, bardzo wczesna wiosna. Pozostałe miesiące z intensywnymi opadami deszczu, burzami, gradem
i nawałnicami. Okres żniw tj. koniec lipca początek sierpnia jedno dwudniowe rozpogodzenia pomiędzy przechodzącymi frontami. Jeśli chodzi o zboża będzie to rok w wielu rejonach Polski i Europy rekordowymi zbiorami, gorzej będzie ze zbiorem ze względu na uporczywe opady deszczu. Największe opady deszczu w rejonach wschodnich i południowo-wschodnich. Dopiero koniec sierpnia i wrzesień mniej opadów i więcej słonecznych dni.

Jeśli chodzi o tegoroczną konferencję klimatyczną i budowanie teorii o gigantycznym wpływie dwutlenku węgla na ocieplenie klimatu jest koszmarnym nieporozumieniem skoro człowiek produkuje go 4% w skali globalnej na klimat oddziałuje co najmniej 30 potężnych czynników, Ziemia zawsze podąża od ochłodzenia do ocieplenia i odwrotnie, nazywa się to klimatyczny efekt domina. Główne czynniki oddziaływania to: aktywność Słońca, grawitacja, procesy Elninio, Laninia, prąd termohalinowy, prąd strumieniowy, trzęsienia Ziemi, wybuchy wulkanów, osłona magnetyczna Ziemi itd. Dlaczego nie dąży się do udowodnienia co było przyczyną, że w IX-XI wieku było jeszcze cieplej niż dzisiaj. Na Islandii uprawiano pszenicę-dziś jest zbyt chłodno. Później przyszły wieki małego zlodowacenia XVI-XVII wiek, w tych czasach nie było żadnych urządzeń technicznych, jedyny środek transportu to były zwierzęta. Wiem jak gigantyczny wpływ ma grawitacja i tą metodą opracowuję pogodę. Kalendarz oddziaływań grawitacyjnych który opracowałem można również odczytać wpływ na czynniki geologiczne takie jak wybuchy wulkanów i trzęsienia Ziemi. Wybuch wulkanu Krakatau w 1883r. i góry Św.Helleny w USA w 1980r. można odczytać z kalendarza tych oddziaływań. Poprzedni taki krytyczny okres 5-letni zaczął się w 2011r. trzęsieniem Ziemi w Japonii, zakończył się trzęsieniem Ziemi w Nepalu. Później 3 lata przerwy. Obecny 5-letni okres zaczął się od letniego przesilenia w 2018r. Już mieliśmy trzęsienia Ziemi we Włoszech i w wielu innych regionach Świata. Obecnie niemal wszystkie europejskie wulkany wykazują wzmożoną aktywność. Obecny okres zakończy się z końcem 2023r. Później będą do 2045r. roczne okresy zawirowań które są jeszcze bardziej niebezpieczne, takim okresem było trzęsienie Ziemi w Indonezji w 2004r. i trzęsienie Ziemi w Chinach w 2008r. Wszystkie te okresy to zawirowania grawitacyjne nazywa się  interferencjami nakładaniem się fal grawitacyjnych.

Grudzień 2020

Pierwsza dekada bardzo zmienna okresami całkowite zachmurzenie z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. W trakcie rozpogodzeń w rejonach północno-wschodnich i podgórskich terenach spadki temperatur do -10, w pozostałym terenie Polski od +12 do -6. Lokalnie wystąpią mgły i zamglenia, wiatr słaby umiarkowany zmienny. Druga dekada chłodniejsza mroźne okresy szybko będą przechodzić w ciepłe dni. Opady bardzo zmienne od deszczu po opady śniegu i marznące mżawki. Wiatr umiarkowany do silnego i porywistego. Pomiędzy opadami kilka słonecznych dni. Trzecia dekada podobna do pierwszej, słoneczne dni będą przechodzić w zachmurzenie częściowe lub całkowite, niewielkie opady deszczu i deszczu ze śniegiem tylko lokalnie mogą być intensywne. Duże wahania temperatur pomiędzy dniem i nocą od -10 do +8. Wiatr słaby umiarkowany zmienny.

Temperatura maks.-4 do +12.
Temperatura min.+4 do -12.

Październik 2020

Początek października wraz z pełnią Księżyca spływ aktywnych frontów niżowych z zachodu z intensywnymi opadami deszczu i silnym porywistym wiatrem o charakterze nawałnic, sporadycznie pojawią się burze z gradem których może spaść 40-60 l wody/m2. Ciepło do 24 stopni. Dopiero pod koniec dekady pogoda się uspokoi, pojawią się słoneczne dni. Druga dekada nadal słoneczna tylko lokalnie niewielkie opady deszczu, wiatr słaby umiarkowany. W ciągu dnia ciepło do 23 stopni, noce chłodne  dopiero po 16 października więcej opadów deszczu, lokalnie wystąpią mżawki. Trzecia dekada znacznie chłodniejsza spływ powietrza z północnego zachodu więcej opadów deszczu a lokalnie deszczu ze śniegiem, w górach samego śniegu. Wystąpią marżnące mżawki, nocą pojawią się przymrozki do -4.

Temperatura maks.+5 do +25.
Temperatura min.-4 do +12.

Sierpień 2020

Początek sierpnia nadal suchy chłodny niewielkie opady deszczu, w północnej i wschodniej rejonach Polski. Od pełni księżyca 3 sierpnia będzie przybywać frontów niżowych które od 6 sierpnia będą przynosić coraz więcej opadów deszczu. Od 10 sierpnia opady mogą być intensywne z burzami i gradem, lokalnie z nawałnicami. Pomiędzy przechodzącymi frontami 1-2 dniowe rozpogodzenia. Trzecia dekada ponownie burze z gradem, z silnym wiatrem, opady deszczu, lokalnie intensywne o charakterze ciągłym, miejscami może spaść od 40-50 litrów deszczu na metr kwadratowy. Największe opady południowo-wschodnie rejony Polski. Koniec sierpnia chłodno i kilka dni słonecznych.

Temperatura min.od 8 do 20 stopni.
Temperatura od 15 do 32 stopni.

Czerwiec 2020

Początek czerwca nadal opady deszczu, lokalnie mogą być intensywne. Wystąpią burze z gradem. Następne dni znaczne ochłodzenie. Przed pełnią i po pełni Księżyca 5 czerwca mogą lokalnie wystąpić niewielkie przymrozki. Następne dni z dużymi wahaniami temperatur, co kilka dni z niewielkimi opadami deszczu, lokalnie wystąpią burze z gradem. Taka pogoda potrwa do 20 czerwca. Dużo słonecznych dni i upalnych do 36 stopni. Następnie od nowiu 21 czerwca napływ z zachodu aktywnych frontów niżowych z burzami i nawałnicami z gradem. Bałtyk i góry wiatr, silny porywisty do 100km/h o charakterze sztormu. Taka pogoda potrwa do końca miesiąca.
Temperatura min. -2 do +20.
Temperatura maks. +15 do +36.

Kwiecień 2020

Początek kwietnia z niewielkimi opadami deszczu, lokalnie wystąpią mgły i zamglenia, wiatr południowo-wschodni okresami porywisty. Duże wahania temperatur, w ciągu dnia do 18, nocą w rejonach wschodnich wystąpią przymrozki. Druga dekada kwietnia spływ chłodnego powietrza z północnego zachodu, z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach samego śniegu, z silnym porywistym wiatrem do 100km/h. Lokalnie spadki temperatur do -4, w górach do -8. Trzecia dekada z niewielkimi opadami deszczu, spływ powietrza z północy i południowego zachodu z bardzo dużymi wahaniami temperatur pomiędzy dniem i nocą. Dopiero pod koniec miesiąca więcej opadów deszczu z mżawką, z silnym wiatrem, Bałtyk i w górach sztorm. W rejonach północno-wschodnich i wschodnich lokalnie wystąpią przymrozki.

Temperatura min. +6 do -8.
Temperatura maks. +5 do +27.
 

Luty 2020

Początek lutego nadal ciepły do +12 z opadami deszczu, lokalnie intensywne, z silnym porywistym wiatrem. Później z każdym dniem coraz chłodniej. Pod koniec pierwszej dekady opady deszczu ze śniegiem, w górach samego śniegu. Druga dekada znacznie mroźniejsza, miejscami spadki temperatur do -13 z opadami śniegu. Największe opady w rejonach północnych i południowo-wschodnich. Porywisty wiatr z północnego-wschodu może powodować lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne. Początek trzeciej dekady nadal mroźny z opadami śniegu, później z opadami deszczu ze śniegiem z porywistym wiatrem. Koniec lutego rejony południowo-zachodnie znaczne ocieplenie.
Temperatura maks. od +2 do +12.
Temperatura min. od +3 do -13.
 

Grudzień 2019

Początek grudnia z niewielkim mrozem, z opadami deszczu ze śniegiem później coraz chłodniej, spadki temperatur lokalnie do -10, z opadami samego śniegu. Wystąpią mgły i zamglenia, wiatr słaby umiarkowany. Druga i trzecia dekada z większym mrozem lokalnie do -15. nasilą się opady śniegu, lokalnie mogą być intensywne z silnym porywistym wiatrem który może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. W trzeciej dekadzie nasilą się mgły i zamglenia które mogą utrzymywać się cały dzień. W okolicy Świąt powinny wystąpić opady śniegu z mrozem do -10.
Temperatura min. od +5 do -15.
Temperatura maks. od -4 do +8.
 

Październik 2019

Początek pierwszej dekady ciepły do +25 stopni, później z każdym dniem coraz chłodniej, z opadami deszczu lokalnie intensywnymi szczególnie w rejonach południowo-wschodnich które mogą powodować podtopienia, lokalnie wystąpią burze z silnym porywistym wiatrem. Druga dekada początkowo słoneczna z dużymi wahaniami temperatur, nocą lokalnie wystąpią przymrozki. Od 15 października znacznie cieplej ale z opadami deszczu z silnym porywistym wiatrem.Trzecia dekada z dynamiczną pogodą lokalnie intensywnymi opadami deszczu, spływ chłodnego powietrza z północnego zachodu, lokalnie z intensywnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, z silnym porywistym wiatrem do 100 km/h, Bałtyk sztorm. Wystąpią mżawki i przymrozki.
Temperatura min. od -3 do +12.
Temperatura maks. od +5 do +25.

Listopad 2020

Pierwsza dekada listopada z opadami deszczu lokalnie intensywne, chłodno nocą lokalnie spadki temperatur do -5. Temperatury maks. do +10. Miejscami wystąpią opady deszczu ze śniegiem w górach samego śniegu. Wystąpią mgły, zamglenia i mżawki, wiatr słaby umiarkowany zmienny. Druga dekada znacznie cieplejsza miejscami w ciągu dnia wzrost temperatury do +18, okresami wystąpią niewielkie opady deszczu i kilka dni słonecznych, nocą lokalnie wystąpią przymrozki. Wiatr okresami silny porywisty do bardzo silnego. Wystąpią mgły i zamglenia. Trzecia dekada nadal z silnym porywistym wiatrem lokalnie wystąpią mgły które mogą utrzymywać się cały dzień. Druga połowa dekady z aktywnymi frontami niżowymi z zachodu które przyniosą w całym kraju opady deszczu ze śniegiem w górach samego śniegu. Lokalnie mogą być intensywne. Wiatr silny do bardzo silnego powodujący lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne. Duże wahania temperatur od -7 do +10.

Temperatura maks.+4 do +18.
Temperatura min. +6 do -8.

Wrzesień 2020

Początek września słonecznie. Po pełni księżyca od 3 września spływ aktywnych frontów niżowych lokalnie z intensywnymi opadami deszczu w całym kraju. Wystąpią burze z gradem i z silnym wiatrem. Druga dekada września mniej opadów, więcej słonecznych dni z dużymi wahaniami temperatur pomiędzy dniem i nocą. Koniec dekady więcej opadów z silnym porywistym wiatrem. Trzecia dekada z dynamiczną pogodą, z aktywnymi frontami niżowymi, z silnym wiatrem do 100 km/h z  intensywnymi opadami deszczu, sporadycznie wystąpią burze. Pomiędzy przechodzącymi frontami 1-3 dniowe rozpogodzenia.

Temperatura min. 2 stopnie do 16.
Temperatura maks.8 do 28 stopni.

Lipiec 2020

Początek lipca nadal z opadami deszczu, lokalnie z burzami i gradem, w trakcie burz z silnym porywistym wiatrem i chłodno. Pod koniec dekady więcej słonecznych dni i cieplej do 32 stopni. Druga i trzecia dekada z niewielkimi opadami deszczu, dużo słonecznych dni i nadal przeplatanka dni chłodnych z gorącymi. W trzeciej dekadzie pojawi się więcej burz z gradem i silnym porywistym wiatrem, lokalnie z nawałnicami. Koniec lipca, początek sierpnia znaczne ochłodzenie, w drugiej połowie miesiąca wystąpią lokalnie intensywne mgły. W rejonach centralnych i zachodnich na słabych gruntach lokalnie wystąpią objawy suszy.

Temperatura min.3 stopnie do 22.
Temperatura maks.17 stopni do 35.

Maj 2020

Początek pierwszej dekady nadal chłodno z silnym porywistym wiatrem z niewielkimi opadami deszczu oraz mżawki. W rejonach północno-wschodnich wystąpią nocne przymrozki. Początek drugiej dekady znaczne ocieplenie, z opadami deszczu i silnym porywistym wiatrem, lokalnie wystąpią burze z nawałnicami. Od 15 maja do 25 maja bez frontalnych opadów, lokalnie wystąpią burze z silnym porywistym wiatrem oraz mżawki i mgły. Pomiędzy przechodzącymi frontami wzrost temperatury do 32 stopni. Od 25 maja więcej opadów. Koniec miesiąca lokalnie intensywne opady deszczu, szczególnie w rejonach południowo-wschodnich, mogą powodować powodzie i podtopienia. W rejonach centralnych i południowo-zachodnich Polski w maju lokalnie wystąpią objawy suszy. 
Temperatura min. -4 do +17.
Temperatura maks. +4 do +32.

Marzec 2020

Początek pierwszej dekady z niewielkim mrozem, w ciągu dnia do +8 z opadami deszczu ze śniegiem. Pomiędzy przechodzącymi frontami kilka dni słonecznych. Wiatr silny porywisty. Początek drugiej dekady z dynamiczną pogodą, spływ chłodnego powietrza z północy równocześnie ciepłego powietrza z południa, taka mieszanka pogodowa przyniesie intensywne opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz w górach samego śniegu. Opady wystąpią w całej Europie, z silnym porywistym wiatrem. Lokalnie mogą wystąpić burze. Dopiero pod koniec dekady kilka dni słonecznych ale z nocnymi przymrozkami. Początek trzeciej dekady nadal spływ powietrza chłodnego z północy i ciepłego z południa co przyniesie w rejonach pólnocno-wschodnich spadki temperatur nocą do -8. Rejony zachodnie znacznie cieplejsze. Lokalnie wystąpią opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Pomiędzy przechodzącymi opadami kilka dni słonecznych.
Temperatura maks. od +2 do +18.
Temperatura min. od -2 do -10.
 

Styczeń 2020

Początek stycznia z dużymi wahaniami temperatur. Tereny północno-wschodnie i podgórskie spadki temperatur do -10. Rejony południowo-zachodnie znacznie cieplejsze do +10. Cała pierwsza dekada z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Opady lokalnie mogą być intensywne. Wiatr zmienny okresami silny, porywisty do 100km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Druga dekada stycznia z znacznie większym mrozem, w trakcie rozpogodzeń miejscami spadki temperatur do -15. Wystąpią niewielkie opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu.Gdzieniegdzie pojawią się mgły i zamglenia. Wiatr słaby umiarkowany. Trzecia dekada już bardzo ciepła lokalnie do +12 w ciągu dnia. Nocą z przymrozkami. Wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr silny porywisty południowo-zachodni do 100km/h. Cały miesiąc największe opady w rejonach północnych i wschodnich.
Temperatura maks. od -2 do +12.
Temperatura min. od +5 do -15.
 

Listopad 2019

Pierwsza dekada listopada ciepła, słoneczna, w ciągu dnia do +15. Nocą lokalnie wystąpią przymrozki. W rejonach północnych mogą wystąpić niewielkie opady deszczu, wiatr słaby umiarkowany południowo-zachodni. Druga i trzecia dekada z dynamiczną pogodą, z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie intensywnymi z silnym porywistym wiatrem z kierunków zachodnich i północno-zachodnich. Duże wahania temperatur, nocą w trakcie rozpogodzeń spadki temperatur do – 10, w ciągu dnia do +8.
Temperatura min. od -10 do +12.
Temperatura maks. od -2 do +16.

Wrzesień 2019

Pierwsza dekada września z niewielkimi opadami deszczu, dużo słonecznych dni, w ciągu dnia do +28, nocą spadki temperatur lokalnie do +5. Druga dekada września z intensywnymi opadami deszczu lokalnie wystąpią burze z gradem, z silnym porywistym wiatrem. Duże wahania temperatur pomiędzy dniem i nocą. Największa koncentracja opadów w rejonach południowo-wschodnich Polski które mogą powodować powodzie i podtopienia. Początek trzeciej dekady nadal z opadami deszczu później z każdym dniem więcej słonecznych dni.
Temperatura min. od -1 do +16.
Temperatura maks. od +15 do +28

Sierpień 2019

Pierwsza dekada sierpnia spływ chłodnego powietrza z północnego zachodu z burzami silnym porywistym wiatrem, lokalnie intensywnymi opadami deszczu, pomiędzy przechodzącymi frontami rozpogodzenia trwające 1-2 dni. Od 10 sierpnia do 25 sierpnia opady deszczu i burze nasilą się, najbardziej niebezpieczne burze z intensywnymi opadami i nawałnicami wystąpią ok.20 sierpnia, lokalnie z gradem. Dopiero 25 sierpnia i początek września nastąpi uspokojenie pogody dużo słonecznych dni. Druga połowa sierpnia znacznie cieplejsza w ciągu dnia do +35. 

Temperatura min. +10 do +22
Temperatura maks. +18 do +35

Lipiec 2019

Pierwsza i druga dekada lipca z burzami i silnym porywistym wiatrem, lokalnie z nawałnicami intensywnymi opadami deszczu. Często wystąpią intensywne mżawki. Po przejściu frontów jedno, dwudniowe ochłodzenie. Cały okres duże wahania temperatur od +20 do +35. Trzecia dekada więcej słonecznych dni w zachodnich rejonach kraju, wschodnie rejony z opadami deszczu, wystąpią burze z gradem.

Temperatura min. +7 do +18
Temperatura maks. +16 do +32

Czerwiec 2019

Początek czerwca nadal burze z nawałnicami i intensywnymi opadami deszczu i z gradem, chłodno do 22 stopni w ciągu dnia, nocą lokalnie wystąpią przymrozki. Druga dekada już mniej burz i opadów deszczu więcej słonecznych dni, znaczne ocieplenie do 32 stopni w ciągu dnia. Trzecia dekada upalna w ciągu dnia do +38. Początkowo przeplatanka dni słonecznych z burzami. Koniec czerwca ponownie niebezpieczne burze z nawałnicami i gradem. 

Temperatura min. -1 do +20
Temperatura maks. 16 do +38

Maj 2019

Początek maja nadal chłodny z przymrozkami niewielkimi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, wystąpią mgły i mżawki. Od 8 maja znaczne ocieplenie, napływ powietrza z południowego zachodu z silnym porywistym wiatrem, z opadami deszczu. Od 12 maja napływ aktywnych frontów niżowych z zachodu z burzami silnym porywistym wiatrem, z każdym dniem będą się nasilać. Pod koniec miesiąca i początek czerwca wystąpią burze z nawałnicami i z intensywnymi opadami deszczu i z gradem. Bałtyk i góry sztorm. 
Temperatura min. -3 do +18
Temperatura maks. +12 do +30

Kwiecień 2019

Początek kwietnia lokalnie z opadami deszczu, gdzieniegdzie wystąpią burze z silnym porywistym wiatrem , ciepło do +25. Od 10 kwietnia do końca miesiąca chłodno, lokalnie wystąpią przymrozki, spadki temperatur do -5. Ok 20 kwietnia opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz mgły i mżawki. 
Temperatura minimalna -5 do +12
Temperatura maksymalna +6 do +25

Marzec 2019

Początek marca z intensywnymi opadami deszczu, silnym porywistym wiatrem. Na Bałtyku i w górach możliwy sztorm, później kilka dni słonecznych, tak do 10 marca. Ciepło, nawet do +15. Od 10 marca ponownie opady deszczu, lokalnie intensywne, wystąpią mgły i mżawki, mogą pojawić się pierwsze burze. Od 15 marca dużo słonecznych dni, lokalnie wystąpią mgły i mżawki, niewielkie opady deszczu, nocą lokalnie spadki temperatur do -5, w ciągu dnia do +18.

Luty 2019

Pierwsza dekada lutego ciepła w ciągu dnia do +10, opady deszczu ze śniegiem oraz mżawki, okresami z silnym porywistym wiatrem. Druga dekada lutego chłodniejsza z opadami deszczu ze śniegiem i samego śniegu, lokalnie mogą być intensywne. Pomiędzy przechodzącymi frontami rozpogodzenia lokalnie spadki temperatur nocą do -15. Trzecia dekada lutego początkowo mroźna z opadami deszczu ze śniegiem i porywistym wiatrem. Koniec lutego już znaczne ocieplenie do +12
z opadami deszczu.

Temperatura minimalna +5 do -15.
Temperatura maksymalna -2 do +12.

Styczeń 2019

Pierwsza połowa stycznia już mniej opadów, więcej słonecznych dni w trakcie których nocne spadki temperatur do -12. Lokalnie wystąpią mżawki i opady deszczu ze śniegiem. Druga połowa stycznia z dynamiczną pogodą z gwałtownie zmieniającymi się warunkami pogodowymi, lokalnie intensywne opady deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu, często z silnym porywistym wiatrem powodującym zawieje i zamiecie śnieżne. Wystąpią marznące mżawki. W trakcie rozpogodzeń spadki temperatur do -25. Cały okres gwałtownie zmieniające się co kilka dni temperatury od +5 do -25.

Temperatura minimalna od +6 do -25.
Temperatura maksymalna -6 do +8.

Grudzień 2018

Pierwsza połowa grudnia z dynamiczną pogodą, okresami z silnym porywistym wiatrem do 100km/h, z wahaniami temperatur od -8 do +12. Okresami z intensywnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Druga połowa grudnia mroźna, w trakcie rozpogodzeń lokalnie spadki temperatur do -20. Okresami opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu, z porywistym wiatrem, lokalnie powodującym zawieje i zamiecie śnieżne. Pod koniec miesiąca lokalnie wystąpią mgły.

Temperatura minimalna od +2 do -20.
Temperatura maksymalna od -3 do +12.

Listopad 2018

Początek listopada ciepły, z opadami deszczu, później z każdym dniem coraz chłodniej, z nocnymi przymrozkami. Początkowo opady deszczu ze śniegiem, później samego śniegu. W połowie listopada spadki temperatur lokalnie do -12, z opadami śniegu. Lokalnie mogą być intensywne. Od 25 listopada cieplej, przeplatanka dni słonecznych z opadami deszczu ze śniegiem.

Temperatura minimalne od +3 do -12.
Temperatura maksymalna od -3 do +10.

Październik 2018

Październik miesiąc z najmniejszą ilością opadów, gdzieniegdzie mogą wystąpić opady o charakterze symbolicznym. Druga i trzecia dekada lokalnie wystąpią przymrozki. Dopiero pod koniec miesiąca pojawią się opady deszczu.

Temperatura minimalna -6 do +13. Temperatura maksymalna +5 do +24.

Wrzesień 2018

Od 1 września do 30 września dużo słonecznych dni ale znacznie chłodniej, maksymalna temperatura do +24. Spływ  chłodnego powietrza z północnego zachodu.
Na południowym wschodzie od 6 września do 12 września lokalnie mogą wystąpić opady deszczu.
Około 18 września i 24 września mogą wystąpić niewielkie opady deszczu w całym kraju. Druga połowa września już cieplejsza.

Temperatura minimalna +5 do +16. Temperatura maksymalna +16 do +28.

Sierpień 2018

Od 3 sierpnia do 18 sierpnia z przewagą dni słonecznych, lokalnie wystąpią mgły i zamglenia. Sporadycznie wystąpią burze. Temperatura maksymalna do +35. Nieco więcej opadów w północnych rejonach Polski.
Od 18 sierpnia napływ aktywnych frontów niżowych z zachodu z gwałtownymi burzami, lokalnie z nawałnicami z intensywnymi opadami deszczu. Temperatury lokalnie do +35. Bałtyk i w górach sztorm. To ostatni tego lata taki aktywny okres burzowy.
Od 24 sierpnia już mniej burz ale nadal przelotne opady deszczu. Koniec sierpnia więcej słonecznych dni, ale chłodniej do +28.

Temperatura minimalna +10 do +22. Temperatura maksymalna +20 do +35.

Lipiec 2018

Początek lipca przeplatanka dni słonecznych z burzami i nawałnicami z dużymi wahaniami temperatur, pogoda taka ma się utrzymać do 17 lipca.
Od 17 lipca do 25 z przewagą dni słonecznych ale chłodnych. Temperatury od +14 do +28, gdzie nie gdzie mogą wystąpić burze z gradem.
Od 25 lipca do 3 sierpnia niezwykle dynamiczny okres z silnym porywistym wiatrem. Bałtyk i w górach sztorm. Niebezpieczne burze z nawałnicami lokalnie z intensywnymi opadami deszczu

Temperatura minimalna +12 do +20. Temperatura maksymalna +16 do +35.

Czerwiec 2018

Pierwsze dni czerwca nadal chłodne lokalnie z przymrozkami i opadami deszczu i burze z gradem i silnym porywistym wiatrem. Lokalnie wystąpią mgły i mżawki.
Od 5 do 30 czerwca wystąpią mgły i mżawki. Od 5 do 30 czerwca wystąpią upały, wzrost temperatury do 35.
Około 15 czerwca lokalnie wystąpią burze z nawałnicami. Od 20 czerwca do końca miesiąca z dużymi wahaniami temperatur naprzemiennie słoneczne dni z opadami deszczu i burze lokalnie z nawałnicami. Lokalnie wystąpią mgły.

Temperatura minimalna +2 do +20. Temperatura maksymalna +15 do +35.

Maj 2018

Początek maja chłodny z opadami deszczu. W północnych rejonach kraju mogą być intensywne opady z silnym porywistym wiatrem.
Od 4 maja do 10 maja znaczne ocieplenie w ciągu dnia do +25 z niewielkimi opadami deszczu okresami słonecznie.
Od 10 maja do 17 maja spływ chłodnego powietrza z północnego zachodu z silnym porywistym wiatrem z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie wystąpią burze z gradem. Nocą lokalnie spadki temperatur do -4.
Od 17 do 25 maja początkowo ciepło i słonecznie, do +30. Lokalnie burze z gradem i porywistym wiatrem, później z każdym dniem coraz chłodniej.
Od 20 maja lokalnie z intensywnymi opadami deszczu wystąpią burze z gradem i nawałnicami.
Od 25 maja spływ chłodnego powietrza z północnego zachodu lokalnie opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Nocą spadki temperatur lokalnie do -4. W kwietniu i maju spadki temperatur przy gruncie mogą być niższe o 2-3.
Koniec maja północno-wschodnie rejony i tereny podgórskie lokalnie spadki temperatur do -4

Temperatura minimalna -4 do +14. Temperatura maksymalna +10 do +30.

Kwiecień 2018

Początek kwietnia z dynamiczną pogodą z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie intensywne z silnym porywistym wiatrem. Nocą spadki temperatur do -4.
Od 5 kwietnia do 12 znaczne ocieplenie w ciągu dnia do 25 z niewielkimi opadami deszczu słonecznie.
Od 12 kwietnia do 30 napływ frontów z północnego zachodu z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem okresami z porywistym wiatrem.
Około 17-20 kwietnia spadki temperatur do -5 oraz koniec kwietnia do -5. Cały okres duże wahania temperatur pomiędzy nocą i dniem w ciągu dnia do +18.

Temperatura minimalna -5 do +12. Temperatura maksymalna +10 do +25

DZIAŁAJMY RAZEM

Jeśli chcesz podjąć ze mną współpracę lub masz ciekawe pomysły, skontaktuj się ze mną!