Prognoza Pogody

15.03.2022

Odchodząca zima niewiele różniła się od poprzedniej zimy .Nie sprawdziła się druga dekada stycznia i druga dekada lutego jeśli chodzi o mrozy .Natomiast opisany silny wiatr ,sztormy i burze w styczniu i w lutym sprawdziły się w 100%.
Sprawdziły się też większe opady deszczu i śniegu ,szczególnie w południowym terenie Polski i w górach powodujące liczne podtopienia w wielu rejonach kraju i stany alarmowe na rekach Odry oraz w dopływach Wisły.
Strefa stałego mrozu trwającego z dwa miesiące w okresie zimowym przesunięte na tereny Rosji od co najmniej dwóch dekad. Jednym z czynników ciepłych okresów zimowych z burzami to między innymi słabnąca osłona magnetyczna ziemi i docierająca do powierzchni ziemi coraz większe promieniowanie elektromagnetyczne. Oscylacja Północno-atlantycka tego roku cały czas kieruje fronty niżowe w północne rejony Europy. Dlatego w tym roku nie grożą nam długo trwałe susze. Natomiast południe Europy jest odwrotnie, już teraz panuje susza we Włoszech i w Hiszpanii i Francji w okresie lata może być katastrofalna. Okres wiosenny kwiecień i maj na przemian ciepły i chłodny z przymrozkami , kwiecień z niewielkimi opadami deszczu. Maj z większymi opadami deszczu. Te dwa miesiące będą przypominać pogodę niemal identyczną z poprzedniego roku .Czerwiec rozpocznie się z radykalną zmianą pogody ,pojawią się burze z gradem i intensywnymi opadami i nawałnicami. W poprzednim roku w czerwcu opisywałem ,że ten rok pod względem geologicznym to rok katastroficzny i tak też się stało. Doszło do gigantycznego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Doszło do tego zdarzenia podczas pełni oraz perygeum. W tym roku jeszcze do takiej synchronizacji pod względem grawitacyjnym dojdzie w miesiącu sierpniu. 1 sierpnia pełnia i perygeum oraz 16 sierpnia nów księżyca i apogeum , oraz 31 sierpnia pełnia z perygeum i pełnia 29 września z perygeum .Dlatego ostrzegam przed wyjazdem na tereny sejsmiczne począwszy od Bałkanów Włochy i wyspy na morzu śródziemnym poprzez kraje azjatyckie kończąc na zachodnich rejonach Ameryki Północnej i Południowe

 

Prognoza pogody
sprawdza się w 80%

Kwiecień 2023

Pierwsza dekada okresami z opadami deszczu w górach ,deszczu ze śniegiem .Największe
opady w rejonach południowo-wschodnich pojawią się mżawki i mgły , lokalnie pojawią się przymrozki. Temperatura max do 15oC. Wiatr słaby umiarkowany .Początek drugiej dekady jeszcze z opadami deszczu, później do końca dekady dużo słonecznych dni. W rejonach północno -wschodnich i wschodnich lokalnie pojawią się przymrozki do -2oC temperatura maksymalna do 18oC ,wiatr słaby zmienny. Trzecia dekada z niewielkimi opadami deszczu w górach, deszczu ze śniegiem. Dużo słonecznych dni ale chłodne. Spływ chłodnego powietrza ze wschodu. Lokalnie pojawią się przymrozki. Temperatura minimum -5oC do 8oC ,maksymalna 4oC do 18oC

Czerwiec 2023

Pierwsza dekada rozpocznie się napływem frontów z południowego zachodu . Wystąpią burze z gradem
.Lokalnie z silnym wiatrem i nawałnicami. Wzrost temperatury do 32oC .Pomiędzy przechodzącymi frontami 1-2
rozpogodzenia .Druga dekada upalna do 36oC. Nadal będą występować burze z gradem ,lokalnie z
nawałnicami . Więcej słonecznych i upalnych dni .Trzecia dekada czerwca okresami z silnym wiatrem bałtyk w
górach o charakterze sztormu wystąpią burze z gradem lokalnie z nawałnicami duże różnice temperatur
między dniem i nocą temperatury max 36oC .Temperatura minimalna 10oC do 22oC ,temperatura
maksymalna 16oC do 36o

Maj 2023

Pierwsza dekada maja ciepła w ciągu dnia do 25oC z opadami deszczu .Lokalnie pojawią się
burze z silnym porywistym wiatrem ,koniec dekady znacznie chłodniej .Lokalnie nocą wystąpią przymrozki .Druga
dekada z dynamiczną pogodą wystąpią opady deszczu .Lokalnie deszcz ze śniegiem z silnym porywistym wiatrem
, w górach samego śniegu .Duże różnice temperatur ,spływ chłodnego powietrza z północy , w ciągu dnia do
20oC następnie w trakcie rozpogodzeń lokalnie spadki temperatur do -4oC. Początek trzeciej dekady
nadal noce chłodne ,lokalnie z przymrozkami . W ciągu dnia do 20oC wystąpią opady deszczu , w górach
opady deszczu ze śniegiem .Koniec dekady więcej słonecznych dni i znaczne ocieplenie. W ciągu dnia do
28oC.W wielu rejonach kraju opady deszczu poniżej normy. Temperatura min -5oC do 17oC,
maksymalnie 11oC do 28oC .

09.12.2022

Podsumowując mijający rok wiele okresów pogodowych opisanych w ciągu roku sprawdziła się. Dwa okresy nie sprawdziły się tj. pierwsza i druga dekada lutego i pierwsza i druga dekada sierpnia. Są to okresy szczególne, to drugi miesiąc po zimowym i po letnim przesileniu. Często dochodzi do takich zmian w różnych częściach świata, powodem są między innymi zaburzenia w globalnym okrążaniu procesów pogodowych opóźniających i przyspieszających nazywanym przeze mnie resetem klimatycznym. Do takich zmian dochodzi w różnych częściach świata. Zamiast mrozów jest wyjątkowo ciepło lub zamiast intensywnych opadów jest susza tym bardziej że mamy trzeci rok z rzędu Laninia. Układ niespotykany od kilku dekad i nie jest to spowodowane absolutnie działalnością człowieka. Nadchodząca zima z dynamiczną pogodą gwałtownie zmieniającymi się uwarunkowaniami pogodowymi z większymi opadami i mrozami niż poprzedniej zimy. Wiosna zapowiada się spokojna z niewielkimi opadami szczególnie w marcu i w kwietniu dopiero początek maja z większymi opadami deszczu.

 

Styczeń 2023

Pierwsza dekada stycznia z mrozem do -12 w ciągu dnia lokalnie do +6. Wystąpią opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Lokalnie mogą być intensywne, wiatr okresami silny i porywisty powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Pod koniec dekady więcej rozpogodzeń i mroźnych nocy. Druga dekada spływ aktywnych frontów niżowych z opadami deszczu ze śniegiem i samego śniegu. W wielu rejonach będą intensywne. Druga połowa dekady więcej rozpogodzeń i słonecznych dni. Cała dekada z dużymi wahaniami temperatur nocne spadki do -18. W ciągu dnia do +5. W trzeciej dekadzie będzie dominował silny porywisty wiatr okresami o charakterze sztormu. Opady mieszane od mżawki po opady deszczu i samego śniegu. Lokalnie wystąpią mgły i zamglenia. Pomiędzy przechodzącymi frontami wystąpią rozpogodzenia i dni słoneczne, duże wahania temperatur od +8 do -8 w nocy.

Temperatur maks.od +8 do -8.
temperatura min.+4 do -18.

Marzec 2023

Pierwsza dekada nadal licznie występujące mgły i zamglenia i mżawki. Na ogół niewielkie opady deszczu i śniegu tylko w rejonach północnych i w górach więcej opadów. Wiatr słaby zmienny. Temperatury min.od -5 do +10. Druga dekada marca więcej rozpogodzeń, znaczne ocieplenie i dużo słonecznych dni. W ciągu dnia do +15. Niewielkie opady deszczu. Lokalnie wystąpią mgły i zamglenia. Wiatr słaby zmienny. Trzecia dekada znacznie chłodniejsza. Wystąpią nocne przymrozki do -6. Wystąpią opady deszczu ze śniegiem szczególnie w rejonach północnych, wschodnich i w górach. Wystąpią mgły i zamglenia. Wiatr umiarkowany i zmienny.
Temperatura maks.-3 do +15.
Temperatura min.-4 do -10.

Luty 2023

Pierwsza dekada lutego nadal z silnym porywistym wiatrem o charakterze sztormu. W wyniku gwałtownie zmieniających się uwarunkowań pogodowych wystąpią opady deszczu, mżawki oraz śniegu. Lokalnie pojawią się burze. Duże wahania temperatur, w ciągu dnia do +7 nocne spadki do -10. Lokalnie wystąpią mgły i zamglenia. Druga dekada lutego z większym mrozem lokalnie spadki temperatur do -18 szczególnie w trakcie rozpogodzeń. W drugiej połowie dekady powróci silny wiatr do 100km/h z opadami deszczu i śniegu. Trzecia dekada znacznie cieplejsza w ciągu dnia do +10 wystąpią opady deszczu, mżawki oraz samego śniegu ale będą to niewielkie opady. W całej dekadzie kilka słonecznych dni. Temperatury min.do -6. Wystąpią liczne mgły i zamglenia w wielu rejonach kraju.

Temperatura maks.+10 do -8.
Temperatura min.+6 do -18.

30.09.2022

Chłodna wiosna tego roku oraz niedostateczna ilość opadów w wielu rejonach kraju a mimo tego zbiory zbóż były zadowalające oraz wyższe niż w poprzednim roku. Powodem tego są temperatury jakie panowały całej wiosny. Nie były zbyt niskie ani zbyt wysokie. Temperatury powyżej 30 stopni wystąpiły dopiero 18 czerwca. W poprzednich latach pierwsze dni z temperaturą powyżej 30 bywały już w kwietniu lub w maju to ma istotne znaczenie w tempie parowania wody z zasobów z okresu zimowego. Dni z temperaturą powyżej 30 wiosną i latem tego roku było średnio tylko 33 dni. W poprzedniej dekadzie bywały lata że tych dni z temperaturą powyżej 30 stopni było 45 dni. Panujące Laninia tego roku po części doprowadziło do okresów suszy i deszczów nawalnych o charakterze kataklizmów. Październik będzie najbardziej suchym miesiącem całej jesieni. W miesiącach zimowych grudzień, styczeń, luty należy się spodziewać więcej opadów deszczu i śniegu niż poprzedniej zimy oraz dłuższe okresy z mrozem.

 

13.06.2022

Całe lato charakteryzować będzie się opadami deszczu w większości w formie burz. W wyniku zróżnicowanych opadów w wielu rejonach kraju będzie panować susza. Większych opadów deszczu należy się spodziewać w drugiej dekadzie lipca, największych opadów i burz z gradem w sierpniu oraz druga dekada września, lokalnie wystąpią nawałnice. Natomiast jesienią od trzeciej dekady września poprzez październik do połowy listopada czeka nas susza. W wielu rejonach kraju może być bardzo dotkliwa, jedynie w rejonach północnych i wschodnich kraju wystąpią okresami krótkotrwałe niewielkie opady deszczu. Chłodny prąd równikowy Laninia który w tym roku dominuje przynosi jak zawsze średnio niższe temperatury, dni z temperaturą powyżej 30 będzie jeszcze mniej niż w poprzednim roku, dni upalnych z temperaturą ok.35 stopni będzie bardzo mało. Od letniego przesilenia nadchodzi bardzo niespokojny okres geologiczny, obejmie on cały 2023 rok, Polska pod tym względem jest bezpieczna ale jeśli chodzi o zmiany klimatyczne to już nie. W roku 2023 nie zalecałbym podróże w strefy sejsmiczne. W poprzednich dekadach to rok 2004 trzęsienie Ziemi w Indonezji i 2015 Nepal też trzęsienie Ziemi. Te najpotężniejsze zjawiska powstają najczęściej w okresie pełni i nowiu.

 

13.03.2022

Nadchodzący okres wiosny i lata ze zmienną i dynamiczną pogodą. Miesiąc kwiecień i maj okresami bardzo chłodno szczególnie druga połowa maja z lokalnymi przymrozkami. W wielu rejonach zbyt mało opadów deszczu co będzie się objawiać lokalną suszą natomiast miesiące letnie czerwiec lipiec sierpień z dynamiczną pogodą mnóstwo burz z gradem i nawałnicami i intensywnymi opadami deszczu które będą powodować powodzie i podtopienia których będzie okresami więcej niż w poprzednim roku. W miesiącach styczeń i luty dni z pogodą sztormową i silnym wiatrem. W tym roku było 3 razy więcej co w poprzednim roku. Pierwszy silny wiatr z burzami pojawi się po pełni Księżyca 16 maja później w każdej dekadzie wystąpią burze z gradem i nawałnicami. Koniec lipca więcej słonecznych dni. Od początku sierpnia z każdym dniem coraz więcej opadów deszczu i burz. Cały sierpień deszczowy, niespokojny pogodowo. Pomiędzy przechodzącymi frontami 1-2 dniowe rozpogodzenia. Ten rok to drugi rok Laninia, chłodny prąd oceaniczny na Równiku. Użytkownicy mojej strony pytają e-mailowo i telefonicznie co się stało w lutym iż nie wystąpiły mrozy, jedną z przyczyn są nasilające się coraz bardziej wybuchy wulkanów, w ciągu roku zostało wybudzonych ok.15 wulkanów eksplozywnych i lawowych. Wulkan eksplozywny Tonga na Wyspach Indonezji który wybuchł w połowie stycznia wyrzucił do stratosfery ogromne ilości gazów i pyłów poza tym fala uderzeniowa tego wulkanu obiegła całą kulę ziemską. Prąd strumieniowy uległ ogromnym zaburzeniom i rozerwaniu, przesunięciu w kierunku południowym na niższe szerokości geograficzne, dopiero na początku marca wrócił do normalnego stanu. Natychmiast wróciły ośrodki wyżowe z mrozem lokalnie ze śniegiem w całej Europie podobnie w Ameryce Północnej. Poza tym oscylacja północnoatlantycka niezwykle aktywna sprowadziła z Atlantyku ogromne ilości pary wodnej spowodowała w wielu rejonach Europy ogromne ilości opadów deszczu i śniegu. W wielu polskich rzekach to stany powodziowe. W górach prawie przez całą zimę utrzymywał się śnieg. Podobnie było w Azji gdzie w Japonii w wielu rejonach spadło 5m śniegu. A jeszcze niedawno w 2018 i w 2019 susza panowała zimą objawiając się krytycznym stanem wód w polskich rzekach. Skąd 17 stycznia i 17 lutego tyle burz za każdym razem ok.20 tysięcy wyładowań atmosferycznych. Słabnąca osłona magnetyczna w krajach takich jak Peru i Boliwia w miastach położonych na dużych wysokościach 2,3 km dochodzi do poparzeń rentgenowskich. Wulkan Kanaryjski który od września przez 3 miesiące wydziela ogromne ilości lawy, pyłów i gazów tworząc rozlewiska kilka km kwadratowych, taki wulkan powoduje ocieplanie klimatu wydzielając dużo dwutlenku węgla. Nad takim wulkanem tworzą się kominy termalne i potężne konwekcje. Cząsteczki pyłów i gazów zostają wyrzucone do stratosfery nawet do wysokości 60km nad Ziemią tam zostają napromieniowane i naładowane elektrycznie. Duże frakcje pyłów wracają na Ziemię po kilku lub kilkunastu dniach, mikrocząsteczki po kilku miesiącach lub latach, te cząsteczki stanowią o kondensacji pary wodnej i gwałtowności burz jakie mieliśmy w styczniu i w lutym. W trakcie wyładowań elektrycznych w czasie burz dochodzi do rozgrzania powietrza do 30 tysięcy stopni Celsjusza, 6 razy wyższa temperatura niż na powierzchni Słońca. Ta temperatura rozchodzi się w troposferze. Nikt nigdy nie będzie w stanie opracować prognozy długoterminowej w 100% nawet za 100 lat. Jeśli chodzi o moją pogodę to gdyby doszło do wybuchu wulkanu takie jak Krakatau w 1883 lub do wybuchu Kaldery to okres zimowy przewidywanie pogody stanie się niemożliwe. Wulkany mogą przynieść niewyobrażalny chaos klimatyczny. Od letniego przesilenia zbliża się najbardziej niebezpieczny okres geologiczny w 5 letnim cyklu interferencji grawitacyjnej. W Europie najbardziej niebezpieczny wulkan to Kaldera super wulkanu Campi Flegrei we Włoszech którego wybuch 39 tysięcy lat temu pokrył popiołami pół Europy i spowodował globalne ochłodzenie o 2 stopnie Celsjusza oraz chaos klimatyczny na całe dziesięciolecia. Średnica tego wulkanu ok.15 km, teren tego wulkanu okresami się podnosi lub opada o 8 metrów ale jeszcze bardziej niebezpieczny efekt który może nastąpić po wybuchu takiego wulkanu to spadek produkcji żywności o 30-50%.​

 

08.12.2021

Mijający rok pod względem klimatycznym oprócz lokalnych nawałnic był optymalny pod względem opadów. Krótkie okresy suszy wystąpiły tylko lokalnie, plonowanie poszczególnych roślin było na przeciętnym poziomie a w niektórych rejonach bardzo dobre. Kończący się rok to rok Laninia. Już wiadomo że nadchodzący rok to też Laninia, czyli chłodny prąd oceaniczny. Wody na Równiku mogą być chłodniejsze nawet o 5 stopni Celsjusza od przeciętnej. Wiosną tego roku opisywałem że jesienią nasilą się wybuchy wulkanów tak też się stało. Pierwszy we wrześniu na Wyspach Kanaryjskich później w Japonii ostatni 4 grudnia podczas nowiu w Indonezji a to nie koniec. Od letniego przesilenia 2022 rozpocznie się najbardziej niebezpieczny okres geologiczny który potrwa ok. półtora roku. Oprócz tych zjawisk geolodzy notowali serię silnych trzęsień Ziemi, większość z nich poza terenami zamieszkałymi. Kilka ciekawostek ze świata meteorologii: zima na biegunie południowym Antarktyda tego roku w sierpniu rekordowo niskie temperatury dochodzące do -89 stopni po raz pierwszy od lat 70, w tym samym czasie na Syberii notowano wysokie temperatury ok.+35 stopni. A już w połowie września bardzo wcześnie wystąpiły mrozy -15 stopni. Rok 2022 zapowiada się w okresie wiosny i lata jeszcze bardziej chłodny niż obecnie. Miesiąc kwiecień bardzo chłodny, pierwsza dekada z akcentami zimowymi w całej Europie. Trzecia dekada z lokalnymi przymrozkami. W miesiącu lutym i na początku marca przy okresowym braku pokrywy śnieżnej istnieje zagrożenie wymrożenia upraw zbóż i rzepaku.

 

26.09.2021

Poprzednią prognozę pogody opracowałem koniec maja, ostrzegałem o nadchodzących kataklizmach takich jak w 2010. Podobne jak w Polsce i w zachodniej części Niemiec kataklizmy pogodowe wystąpiły na wszystkich kontynentach Świata. Powódź w Niemczech wystąpiła w lipcu tuż po nowiu, w Polsce intensywne opady deszczu i powodzie w wielu rejonach Polski wystąpiły po pełni Księżyca 22 sierpnia. Ten rok to rok asynchroniczny tzn. niezgodność w ruchu orbitalnym Księżyca względem orbity Ziemi oraz letniego i zimowego przesilenia takich lat w każdym stuleciu jest od 25 do 30 lat. Mimo że lipiec był bardzo gorący to cały rok statystycznie okazuje się chłodny. W okresie wiosny i lata dni z temperaturą powyżej 30 stopni było tylko w zależności do regionu kraju do 25 dni. W latach 2018 i 2019 takich dni było ponad 40. Intensywnym opadom deszczu towarzyszą tzw. niże stacjonarne które kręcą się w jednym miejscu to charakterystyka tego roku. Nadchodząca jesień to pierwsza połowa października, listopad suchy i słoneczny i ciepły, grudzień bardzo kapryśny z przeplatanką dni słonecznych z opadami deszczu i śniegu. Zima z większym mrozem od poprzedniej, szczególnie w lutym gdzie lokalnie temperatury mogą spaść poniżej -30 stopni.

 

25.06.2021
Z poprzedniej  prognozy pogody zapowiadana chłodna wiosna się sprawdziła, dodatkowo marzec i kwiecień w wielu rejonach kraju był suchy natomiast maj lokalnie opadów było zbyt mało. Pierwsza połowa czerwca sucha i upalna też się sprawdziła. Nadchodzący okres lata z bardzo dynamiczną pogodą będzie mnóstwo burz z gradem z nawałnicami i intensywnymi opadami deszczu. Upalne dni po przejściu frontu szybko będą przechodzić w chłodne dni. Okres żniw znacznie więcej burz i opadów od poprzedniego roku. Ze względu na opady w lipcu i w sierpniu korzystny okres dla siewu poplonów. Suchy gorący okres tak jak pierwsza połowa czerwca dopiero w listopadzie. W tym roku nie grozi nam susza. Okresami rolnictwo będzie się zmagać z podtopieniami i powodziami w każdej dekadzie lata będą przechodzić opady deszczu od umiarkowanych po intensywne. Największe opady w rejonach południowych i południowo-wschodnich. Dopiero trzecia dekada października mniej opadów deszczu, natomiast koniec października początek listopada opady deszczu ze śniegiem szczególnie w rejonach północno-wschodnich. Od 3 listopada do 20 listopada dużo słonecznych i ciepłych dni. Obecny rok według moich metod obliczeniowych to ten sam rok jaki był 2010 z intensywnymi opadami deszczu. Jeszcze 2 lata temu różne organizacje meteorologiczne alarmowały że wysychają lasy Amazonii w strefie równikowej, obecnie jest odwrotnie gigantyczne opady deszczu doprowadziły że część lasów jest podtopiona. Intensywne opady deszczu ze strefy równikowej przeniosą się do strefy klimatu umiarkowanego czyli do Europy. Obecnie w strefie równikowej panuje chłodny prąd oceaniczny Laninia według najnowszych moich obliczeń wynika że takie procesy jak Elninio i Laninia też podlegają oddziaływaniom interferencji grawitacyjnych. Okresy z największymi opadami to trzecia dekada lipca, druga dekada sierpnia, koniec sierpnia, koniec pierwszej dekady września, trzecia dekada września, pierwsza i druga dekada października.

08.03.2021
Poprzednia prognoza z grudnia większość się sprawdziła szczególnie opisywane silne mrozy w lutym. Wiosna tego roku zapowiada się sucha i chłodna szczególnie koniec kwietnia i pierwsza połowa maja. Jak opisywałem już w grudniu. Pierwsza połowa czerwca też sucha ale upalna dopiero od letniego przesilenia tj.21 czerwca radykalna zmiana pogody, przyjdą intensywne opady deszczu w całym kraju oraz burze z gradem i z niebezpiecznymi nawałnicami które będą powodować lokalne powodzie i podtopienia. W okresie żniw znacznie więcej opadów od poprzedniego roku oraz w sierpniu i wrześniu. Dopiero od połowy października więcej pogodnych dni. Listopad z piękną, słoneczną i ciepłą pogodą. W grudniu uczestniczyłem w konferencji naukowej geologicznej on-line w Warszawie. Tytuł konferencji: 'Zmiany klimatyczne w przeszłości geologicznej”. Uczestniczyło ok. 60 prelegentów, mój temat prelekcji to „Wpływ grawitacji na geologię i klimat Ziemi”. Konferencja naukowa utwierdziła mnie, iż moje opracowania idą w dobrym kierunku. Z konferencji wynika, że w każdych epokach i glacjałach geologicznych bywały gigantyczne zlodowacenia i ocieplenia. Wynika z tego jednoznacznie, iż obecne ocieplenie spowodowane przez człowieka to koszmarne nieporozumienie. Ziemia we wszystkich epokach zawsze podążała od zlodowacenia do maksymalnego ocieplenia i odwrotnie, nazywa się to klimatyczny efekt domina. Jednym z elementów i przyczyn zlodowacenia omawianego przez naukowców była precesja Milankowicza tzn.kąt nachylenia osi ziemskiej względem orbity. W przeszłości geologicznej doprowadzał do zlodowacenia. Dobitnym okresem był okres emski. Ponad 120 tys.lat temu ocieplenie klimatu było podobne do dzisiejszego, nieco niższy był poziom gazów cieplarnianych. W międzyczasie do dnia dzisiejszego było mnóstwo mniejszych ociepleń i ochłodzeń klimatu. Ostatnie potężne zlodowacenie było 20 tys.lat temu. Według opracowań naukowców w centralnych rejonach Polski znajdował się lodowiec grubości 50m. Od 10 tys.lat następuje stopniowe ocieplanie klimatu z krótkimi okresami ochłodzenia takie jak było w XVI I XVIIw. które trwało ok.120 lat. Doskonale wpisuje się w mikrocykle interferencji grawitacyjnych nad którymi pracuje. Potężny zakres badań geologicznych w Polsce i na Świecie od mułów dennych rzecznych, jeziornych, kopalni odkrywkowych po rdzeń lodowców i skał wysokogórskich partiach w Himalajach. Jestem miło zaskoczony wszechstronnym zakresem badań naukowych, tylko połączenie wiedzy meteorologicznej, astronomicznej, geologicznej i oceanologicznej można rozwikłać co dalej i jak potoczą się losy klimatycznej przyszłości Świata.

 

Cały okres wiosny, lata i jesieni gwałtownie zmieniające się uwarunkowania pogodowe. Wiosną najchłodniejsze tereny to północny i południowy wschód, tereny zachodnie znacznie cieplejsze. Według układów interferencji grawitacyjnych jakie stosuje następna zima będzie znacznie mroźniejsza, szczególnie w lutym. Temperatury mogą spaść poniżej 30 stopni, gdzie mrozy mogą potrwać do połowy marca. Czekają nas kilka mroźniejszych i śnieżnych zim. Obecnie jesteśmy od początku 2020 w pięcioletnim okresie zawirowań grawitacyjnych. Jesienią nasilą się wulkany pyłowe które mogą spotęgować efekty mrozowe. Wiosna i lato znacznie chłodniejsze. Dni z temperaturą powyżej 30 będzie o połowę mniej w okresie lata. Upalne dni szybko będą przechodzić w chłodne i deszczowe.

07.12.2020
Analizując mijający rok pod względem temperatur były znacznie niższe od poprzednich lat. Dni w okresie wiosenno-letnim z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza było tylko 20, w poprzednich latach było ok.40 dni, obecnie jesteśmy w minimum aktywności Słońca, już 3 lata temu opisywałem że po 2019 przyjdą chłodniejsze lata. Prognoza opracowana w czerwcu na okres lata i jesieni sprawdziła się. Jesienią opisywane intensywne opady deszczu, we wrześniu i październiku też wystąpiły. Styczeń pogodowo podobny jak grudzień, luty z największym mrozem, marzec z niewielkimi opadami, dopiero w kwietniu więcej opadów. Od 12 kwietnia do końca miesiąca chłodno z przymrozkami. Pierwsza dekada maja z przymrozkami i opadami deszczu ze śniegiem. Obecnie nasila się chłodny prąd równikowy nazywany Laninia który przynosi w wielu rejonach świata suszę, w innych intensywne opady deszczu.

Prognoza pogody
sprawdza się w 80%

Styczeń 2021

Pierwsze dni stycznia z niewielkimi opadami deszczu i mżawki, lokalnie wystąpią mgły. Ciepło do +10. Od 4 stycznia spływ aktywnych frontów niżowych z silnym porywistym wiatrem do 100km/h, z opadami deszczu ze śniegiem, pod koniec dekady z większym mrozem do -10. Druga dekada z niewielkimi opadami deszczu i mżawki, kilka słonecznych dni. Lokalnie nocą niewielkie przymrozki. W ciągu dnia miejscami wzrost temperatury do +15, lokalnie wystąpią mgły i zamglenia, wiatr słaby umiarkowany tylko w górach i nad morzem silny i porywisty. Początek trzeciej dekady wystąpią mgły w całym kraju oraz opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Lokalnie mogą być intensywne o charakterze ciągłym. W trakcie przechodzących frontów z zachodu wiatr silny porywisty do 80 km/h. Podczas nocnych rozpogodzeń spadki temperatur do -10. Maksymalne temperatury w trzeciej dekadzie do +10.

Temperatura maks.+2 do +15.
Temperatura min.+4 do -12.

Marzec 2021

Początek marca nadal z niewielkim mrozem z opadami deszczu ze śniegiem i z silnym porywistym wiatrem powodujący zawieje śnieżne. Od 5 marca znacznie cieplej z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem lokalnie mogą być intensywne. Wiatr umiarkowany zmienny, miejscami wystąpią mgły i mżawki, kilka słonecznych dni. Druga i trzecia dekada bez większych opadów natomiast wystąpią uporczywe mgły i mżawki, wiatr słaby zmienny. Dużo słonecznych dni. Jedynie w rejonach północno-wschodnich niewielkie opady deszczu lub śniegu. Dopiero pod koniec miesiąca w całym kraju więcej opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatury w dzień do +18. Nocą lokalnie wystąpią przymrozki. 

Temperatura maks. +5 do +18
Temperatura min. -8 do +10.

Maj 2021

Początek pierwszej dekady z opadami deszczu, w górach deszczu ze śniegiem. Ciepłe dni szybko będą przechodzić w chłodne dni z przymrozkami. Najchłodniejszy okres to koniec pierwszej dekady i początek drugiej dekady, to tzw.zimne ogrodniki. W wielu rejonach wystąpią przymrozki. W trakcie rozpogodzeń szczególnie w rejonach północnych i wschodnich spadki temperatur do -4 lokalnie do -6. Wystąpią opady deszczu ze śniegiem, w górach samego śniegu. Od połowy maja znaczne ocieplenie, na kilka dni, z niewielkimi opadami deszczu. Lokalnie wystąpią burze z gradem. Po 20 maja ponowne ochłodzenie, wystąpią opady deszczu, w górach deszczu ze śniegiem. Lokalnie pojawią się niewielkie przymrozki. Cały miesiąc ciągle zmieniające się uwarunkowania pogodowe. W kwietniu i w maju, w wielu rejonach kraju wystąpi susza szczególnie w Polsce centralnej i zachodniej.

Temperatura min.-6 do +12.
Temperatura maks.+8 do +24.

Lipiec 2021

Początek lipca z opadami deszczu, wystąpią burze z gradem i silnym wiatrem do 100km/h. Lokalnie wystąpią nawałnice. Po przejściu frontów 1-2 dniowe ochłodzenie. Koniec dekady więcej słonecznych dni. Ciepło do +32. Początek drugiej dekady słoneczne dni ale z dużymi wahaniami temperatur, noce chłodne, lokalnie spadki temperatur do +5. Wiatr słaby umiarkowany zmienny. Koniec dekady powrócą burze z gradem i z nawałnicami oraz silnym wiatrem. Opady deszczu mogą przejść w ciągłe i intensywne szczególnie w rejonach południowo-wschodnich. Lokalnie może spaść 50l deszczu które powodować będą lokalne podtopienia. Trzecia dekada lipca nadal z intensywnymi opadami deszczu lokalnie burze z gradem i z silnym porywistym wiatrem. Niż znad Morza Śródziemnego przyniesie opady o charakterze ciągłym powodującym powodzie i lokalne podtopienia. Koniec lipca więcej słonecznych dni.

Temperatura maks.+14 do +34.
Temperatura min.+5 do +22.

Wrzesień 2021

Pierwsze dni września bardzo ciepłe do +30. Nadal lokalnie burze z gradem i nawałnicami oraz intensywne opady deszczu szczególnie w rejonach południowo-wschodnich. Koniec dekady już znacznie chłodniej. Druga dekada chłodna z opadami deszczu lokalnie intensywne sporadycznie wystąpią burze z gradem i z silnym porywistym wiatrem. Koniec dekady więcej słonecznych dni ale chłodne. Nocą pojawią się pierwsze przymrozki w trakcie rozpogodzeń. Trzecia dekada nadal chłodno w rejonach północno-wschodnich i wschodnich wystąpią przymrozki. Naprzemiennie wystąpią dni słoneczne, dni z opadami deszczu ale bez burz. Wiatr okresami porywisty i zmienny.

Temperatura maks.+10 do +30.
Temperatura min.-2 do +15.

Listopad 2021

Początek listopada nadal z opadami deszczu lokalnie deszczu ze śniegiem i z przymrozkami. Od nowiu 4 listopada z każdym dniem coraz cieplej i mniej opadów deszczu. Spływ ciepłego powietrza z południowego zachodu. Wzrost temperatury w ciągu dnia do 20 stopni. Lokalnie wystąpią mgły i zamglenia. Druga dekada nadal ciepło i słonecznie, lokalnie wystąpią mgły oraz mżawki. Dopiero koniec dekady więcej opadów i chłodniej. Trzecia dekada chłodna z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, dużymi wahaniami temperatur. Wiatr silny porywisty o charakterze sztormu.

Temperatura min.-5 do +10.
Temperatura maks.+4 do +22.

Styczeń 2022

Pierwsza dekada stycznia bardzo zmienna pogoda. Pierwsze dni z niewielkim mrozem z opadami deszczu ze śniegiem. Po nowiu 2 stycznia z większym mrozem, lokalnie spadki temperatur do -15, z silnym porywistym wiatrem powodującym zawieje i zamiecie śnieżne. W wielu rejonach wystąpią intensywne opady śniegu oraz mgły i zamglenia. Temperatura maks. do +6. Druga dekada nadal z silnym mrozem do -20 szczególnie na terenach wschodnich. Ośrodki wyżowe sprowadzą słoneczną i mroźną pogodę z północnego wschodu. Na terenach zachodnich cieplej z niewielkimi opadami deszczu ze śniegiem. Na styku frontów niżowych i wyżu silny, porywisty wiatr który będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Lokalnie pojawią się mgły i zamglenia. Trzecia dekada z większym zachmurzeniem, więcej opadów śniegu i deszczu ze śniegiem oraz mżawki. Wystąpią licznie mgły i zamglenia w całym kraju. Cała dekada duże wahania temperatur między dniem i nocą. Maksymalne temperatury do +8. Wiatr słaby, umiarkowany, zmienny.

Temperatura min.od +2 do -22.
Temperatura maks.od -9 do -12.

Marzec 2022

Pierwsza połowa marca nadal z mrozem. Początek marca lokalnie z intensywnymi opadami śniegu. Po przejściu frontów niżowych utworzą się ośrodki wyżowe które ściągną mroźne powietrze z północnego wschodu, lokalnie spadki temperatur do -20. Wiatr na ogół słaby, okresami bardzo silny porywisty powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Cały okres z dużymi wahaniami temperatur pomiędzy dniem i nocą gdzie maksymalne temperatury w ciągu dnia szczególnie na terenach zachodnich do +10. Po 10 marca licznie wystąpią mgły i zamglenia oraz mżawki powodujące gołoleć i szadź. Druga połowa marca nadal mgły i zamglenia z niewielkim mrozem, wystąpią opady deszczu ze śniegiem i samego deszczu. Po 20 marca z każdym dniem coraz cieplej w ciągu dnia lokalnie do +15. Licznie wystąpią mżawki i mgły. Pod koniec marca więcej słonecznych dni i coraz cieplej. 

Temperatura min.+5 do -20.
Temperatura maks.-8 do +15.

Maj 2022

Pierwsza dekada wystąpią mgły, mżawki. Pomiędzy mało aktywnymi niżami słoneczne dni, ciepło do +24. Lokalnie wystąpią burze. Wiatr słaby zmienny umiarkowany. Początek drugiej dekady nadal ciepły słoneczny z niewielkimi opadami deszczu. Od 14 maja z każdym dniem coraz chłodniej, spływ powietrza z północnego zachodu, lokalnie wystąpią przymrozki do -4. W wielu rejonach wystąpią opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem szczególnie tereny podgórskie a w górach samego śniegu. Wiatr okresami silny porywisty. Wystąpią mgły i mżawki.Temperatura maks. do +18. Trzecia dekada nadal spływ chłodnego powietrza z północy z niewielkimi opadami deszczu.Druga połowa dekady nasilą się opady deszczu we wschodnich rejonach kraju. Tereny podgórskie deszczu ze śniegiem w górach samego śniegu. Wiatr silny porywisty z północnego zachodu. Wystąpią lokalne przymrozki do -5. Cały miesiąc opadów deszczu poniżej normy. W wielu rejonach kraju objawy suszy.

Temperatura maks.5 do 26.
Temperatura min.-5 do 14.

Lipiec 2022

Pierwsza dekada lipca słoneczna, lokalnie z niewielkimi opadami deszczu, w ciągu dnia do +30 ale noce chłodne. Wiatr słaby zmienny. Druga dekada z dynamiczną pogodą, wystąpią burze z gradem i z nawałnicami szczególnie po pełni Księżyca 13 lipca. Wiatr okresami silny, lokalnie bardzo silny, na Bałtyku i w górach może wystąpić sztorm. Okresami bardzo upalnie do 35. Początek trzeciej dekady nadal burze z gradem i z silnym wiatrem, druga połowa dekady mniej burz więcej słonecznych dni. Wiatr słaby zmienny.

Temperatura maks. od 18 do 35.
Temperatura min. od 8 do 22.

Wrzesień 2022

Początek pierwszej dekady jeszcze z burzami później z każdym dniem coraz mniej opadów a więcej słonecznych dni. Spływ gorącego powietrza z południowego zachodu maksymalne temperatury do 30 stopni , w czasie burz wiatr okresami silny porywisty. Druga dekada powrót dynamicznej pogody, spływ gorącego powietrza z południowego zachodu z burami i z gradem, lokalnie wystąpią nawałnice z intensywnymi opadami deszczu które będą powodować lokalne podtopienia. Wiatr w czasie burz okresami bardzo silny, nad morzem i w górach o charakterze sztormu. W trzeciej dekadzie pogoda się uspokoi, powstaną ośrodki wyżowe dużo słonecznych dni z niewielkimi opadami deszczu, Wiatr słaby zmienny. W ciągu dnia temperatury do 24 stopni. Pod koniec miesiąca w rejonach północno wschodnich w nocy pojawią się pierwsze przymrozki. 

Temperatura maks. od 12 do 30.
Temperatura min. od -1 do +15.

Listopad 2022

Pierwsza dekada nadal ciepła słoneczna ale noce chłodne z przymrozkami. Sporadycznie wystąpią niewielkie opady deszczu w rejonach północnych. Wiatr słaby zmienny. Pod koniec dekady silny porywisty. Druga dekada listopada zmiana pogody, wystąpi znaczne ochłodzenie, nocą lokalnie spadki temperatur do -8. Pod koniec dekady wystąpią opady deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Wiatr okresami silny porywisty. W rejonach północno wschodnich może wystąpić niewielki mróz w ciągu dnia. Trzecia dekada znaczne wahania temperatur od -5 do +10. W ciągu dnia wystąpią dni słoneczne na przemian z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr słaby zmienny.

Temperatura maks.+3 do +12.
Temperatura min.-8 do +6.

Luty 2021

Początek lutego z opadami deszczu ze śniegiem. Od 3 lutego rozwój ośrodków wyżowych które przyniosą z północy mroźne powietrze. Lokalnie spadki temperatur do -15. W kotlinach górskich do -20, gdzieniegdzie niewielkie opady śniegu z kierunków północno-zachodnich, lokalnie silny wiatr który będzie potęgował odczucie mrozu. Kilka słonecznych dni. W ciągu dnia maksymalne temperatury do +8 w których lokalnie wystąpią mgły i mżawki. Druga dekada okresami spadki temperatur do -18 z opadami śniegu. W kotlinach górskich i w górach spadki temperatur do -25. Po kilku dniach mrozu szybko będzie przechodzić pogoda w ciepłe dni, z opadami deszczu ze śniegiem i samego śniegu oraz mżawki. Wystąpią mgły i zamglenia. Druga połowa dekady z silnym porywistym wiatrem z kierunków północno-zachodnich i północnych skręcających na południowo-zachodni do 100 km/h który będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Początek trzeciej dekady nadal z silnym mrozem do -20 z niewielkimi opadami śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem, wiatr okresami silny z kierunków zachodnich i północno-zachodnich. Duże wahania temperatur pomiędzy dniem i nocą. Maksymalne temperatury w dzień do +8.

Temperatura maks.-5 do +8.
Temperatura min. +4 do -25.

Kwiecień 2021

Pierwsza dekada kwietnia z niewielkimi opadami deszczu tylko lokalnie w rejonach południowo-wschodnich i północnych mogą być większe. Wystąpią mgły i mżawki. Ciepło do 20 stopni. Wiatr w rejonach północnych i w górach silny i porywisty. Druga dekada nadal z okresami z silnym wiatrem, niewielkimi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem tylko lokalnie mogą być intensywne. Znacznie chłodniej, nocą wystąpią przymrozki do -3 oraz mgły i mżawki. Trzecia dekada chłodna z przymrozkami, dużo słonecznych dni. Niewielkie opady deszczu i deszczu ze śniegiem na początku i pod koniec dekady. Duże wahania temperatur między dniem i nocą od -4 do +18. Wiatr słaby okresami z kierunków zmienny.

Temperatura min. -5 do +12.
Temperatura maks.+5 do +18.

Czerwiec 2021

Pierwsza i druga dekada czerwca okresami upalnie do +35 stopni. Spływ powietrza z południowego zachodu, niewielkie opady deszczu. Lokalnie pojawią się burze z gradem i z silnym, porywistym wiatrem. Trzecia dekada wraz z nadejściem letniego przesilenia 21 czerwca radykalna zmiana pogody, przyjdą intensywne opady deszczu w całym kraju. Pojawi się dużo burz z gradem i z silnym wiatrem oraz z nawałnicami. Okresami upalnie do +35.

Temperatura min.+8 do +20.
Temperatura maks.+16 do +35.

Sierpień 2021

Pierwsze dni sierpnia tylko lokalnie wystąpią burze. Po kilku dniach napływ aktywnych frontów niżowych które przyniosą burze z gradem i z nawałnicami oraz intensywne opady deszczu. Po burzach wystąpią mgły i zamglenia oraz chłodno. Druga dekada sierpnia przeplatanka dni słonecznych z opadami deszczu i burze z gradem. Lokalnie z nawałnicami oraz intensywne opady deszczu które będą powodować lokalne podtopienia. Wiatr silny porywisty zmienny. Duże wahania temperatur pomiędzy dniem i nocą. Temperatura min.do +5 a maks.do 26. Trzecia dekada sierpnia nadal burze z gradem z silnym wiatrem oraz intensywnymi opadami deszczu. Cała dekada znacznie cieplejsza od poprzedniej. Temperatura maks. do 34 stopni. Kilka słonecznych dni.

Temperatura maks.+12 do +34.
Temperatura min. +5 do +20.

Październik 2021

Pierwsza dekada października lokalnie z intensywnymi opadami deszczu szczególnie po nowiu tj. 6 października. Wiatr okresami silny, porywisty z kierunków północnych i północno-zachodnich. Chłodno lokalnie wystąpią przymrozki. W górach opady deszczu ze śniegiem. Pomiędzy przechodzącymi frontami kilka słonecznych dni.

Temperatura min.-4. Druga dekada nadal lokalnie z intensywnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem szczególnie w rejonach południowo-wschodnich. Wiatr słaby umiarkowany zmienny okresami porywisty. Najmniej opadów w rejonach północnych Polski. Koniec dekady więcej słonecznych dni. Początek trzeciej dekady kilka słonecznych dni, niewielkie opady deszczu. Druga połowa dekady i koniec miesiąca z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie intensywnymi z silnym porywistym wiatrem do 100 km/h. W całym miesiącu wystąpią opady deszczu od niewielkich po intensywne okresami krótkotrwałe rozpogodzenia. Cały miesiąc bardzo chłodny z lokalnymi przymrozkami.

Temperatura min.-5 do +12.
Temperatura maks.+4 do +18.

Grudzień 2021

Pierwsza dekada grudnia duże wahania temperatur, nocą lokalnie spadki temperatur w rejonach północno wschodnich do -12. W ciągu dnia w rejonach południowo zachodnich do +14. Wystąpią opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Wiatr słaby zmienny okresami porywisty. Lokalnie wystąpią mgły. Druga dekada bardzo kapryśna, wystąpią opady deszczu, śniegu oraz mżawki i mgły. Pomiędzy opadami kilka słonecznych dni. Duże wahania temperatur, lokalnie spadki temperatur do -8, w górach do -14. Temperatury maksymalne do +10. Wiatr zmienny, słaby przeważnie północno-zachodni skręcający na południowy. Trzecia dekada grudnia z większym mrozem, z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem powodującym gołoleć. Wystąpią mgły. Koniec roku większe opady śniegu z silnym porywistym wiatrem powodującym zawieje i zamiecie śnieżne.

Temperatura min.-17 do +2.
Temperatura maks.-4 do +10.

Luty 2022

Pierwsza dekada lutego bardzo mroźno. Lokalnie spadki na terenach północno-wschodnich i wschodnich do -30. Tereny zachodnie znacznie cieplejsze do -14. Wystąpią lokalnie intensywne opady śniegu. Okresami krótkotrwałe rozpogodzenia. Początek i koniec dekady. Wiatr silny, porywisty powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Druga dekada z dużymi wahaniami temperatur. Mroźne dni z opadami śniegu szybko będą przechodzić w ciepłe z opadami deszczu ze śniegiem. Temperatury maks.do +6. Wiatr słaby, zmienny okresami porywisty. Trzecia dekada powrócą mrozy do -24 z opadami śniegu i z silnym porywistym wiatrem powodującym zawieje i zamiecie śnieżne. Pomiędzy przechodzącymi frontami niżowymi krótkotrwałe rozpogodzenia.

Temperatura min.od -12 do -30.
Temperatura maks.-8 do +9.

Kwiecień 2022

Początek kwietnia spływ chłodnego powietrza z północnego zachodu z opadami deszczu lokalnie deszczu ze śniegiem w górach samego śniegu. W trakcie rozpogodzeń wystąpią przymrozki. W połowie pierwszej dekady znaczne ocieplenie. Wystąpią opady deszczu, lokalnie intensywne z silnym porywistym wiatrem. Bałtyk i góry o charakterze sztormu. Miejscami wystąpią burze. Druga dekada bardzo kapryśna pogodą, słoneczne dni naprzemian z opadami deszczu. Noce lokalnie z przymrozkami do -4 i z silnym porywistym wiatrem. Początek trzeciej dekady nadal z przymrozkami do -5 i z niewielkimi opadami deszczu. Tereny podgórskie i w górach deszczu ze śniegiem. Kilka słonecznych dni. Koniec miesiąca znaczne ocieplenie. Cały miesiąc opadów deszczu poniżej normy.

Temperatura maks.+5 do +22.
Temperatura min.-5 do +12.

Czerwiec 2022

Początek pierwszej dekady nadal chłodny. Od 3 czerwca radykalna zmiana pogody, spływ gorącego powietrza z południowego zachodu bardzo wilgotnego. Wystąpią burze z gradem i nawałnicami oraz intensywnymi opadami deszczu powodujące lokalne podtopienia. Wzrost temperatury do 35 stopni. Wiatr okresami bardzo silny o charakterze sztormu. Druga dekada niemal identyczna tylko między przechodzącymi frontami burzowymi więcej okresów słonecznych. Trzecia dekada dużo słonecznych dni, mniej burz, wiatr słaby umiarkowany zmienny.

Temperatura maks.18 do 35.
Temperatura min.7 do 20.

Sierpień 2022

Z nadejściem sierpnia powrócą burze z gradem i nawałnicami, w wielu rejonach kraju wiatr silny porywisty o charakterze sztormu. Zwiększy się częstotliwość opadów co będzie niekorzystnie wpływać dla zbioru zbóż, okresami temperatura powyżej 30 stopni, jednak po przejściu frontów gwałtowne ochłodznie. Druga dekada niemal identyczna nadal z burzami i z gradem, lokalnie z nawałnicami. Pomiędzy przechodzącymi frontami więcej rozpogodzeń okresami temperatury dochodzące do 32 stopni. Trzecia dekada ponownie więcej opadów, burz z gradem, wiatr silny porywisty, w górach i nad morzem o charakterze sztormu, najwięcej opadów w rejonach wschodnich i południowo-wschodnich które będą powodować podtopienia i lokalne powodzie.

Temperatura maks. od 18 do 35.
Temperatura min. od 8 do 20.

Październik 2022

Od początku października rozwój ośrodków wyżowych które przyniosą dużo słonecznej pogody. Spływ chłodnego powietrza z północy. Wystąpią nocne przymrozki w wielu rejonach kraju. Niewielkie opady deszczu mogą wystąpić w rejonach wschodnich i centralnych. Wiatr słaby, umiarkowany z kierunków wschodnich i północno-wschodnich. Temperatury maksymalne do 18 stopni. Druga dekada niemal identyczna dużo słonecznych dni, noce z większymi przymrozkami, dopiero pod koniec dekady wystąpią opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Wiatr słaby zmienny. Trzecia dekada słoneczna bez opadów, Nasilą się objawy suszy w wielu rejonach kraju. Ośrodki wyżowe będą blokować napływ frontów niżowych. W wielu rejonach kraju z dużymi przymrozkami do -5. Wiatr słaby zmienny. Maksymalna temperatura do +16. W wielu rejonach kraju wystąpią mgły i zamglenia.

Temperatura maks.+8 do +20.
Temperatura min.-6 do +12.

Grudzień 2022

Pierwsza dekada grudnia z przewagą słonecznych dni, z niewielkimi opadami deszczu  ze śniegiem, nocą spadki temperatur do -8, w ciągu dnia do +10. Wiatr na ogół słaby zmienny, pod koniec dekady silny porywisty z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie intensywne. Druga dekada z większym mrozem lokalnie do -12. W połowie dekady wystąpią opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu, lokalnie intensywne. Koniec dekady ocieplenie na przemian słoneczne dni z niewielkim zachmurzeniem, wystąpią mgły i zamglenia. Początek trzeciej dekady z dużym zachmurzeniem, opadami deszczu lokalnie intensywne, silnym porywistym wiatrem, ciepło do +8. Druga połowa dekady z mrozem lokalnie do -14 z opadami śniegu lokalnie intensywne. Wiatr okresami porywisty może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. 

Temperatura maks.-3 do +10.
Temperatura min.+6 do -14.

DZIAŁAJMY RAZEM

Jeśli chcesz podjąć ze mną współpracę lub masz ciekawe pomysły, skontaktuj się ze mną!