Prognoza Pogody

Prognoza wiosny i lata 2019 opracowałem w lutym.Wiele z tych prognoz sprawdziła się, choćby susza w kwietniu i intensywne opady deszczu w maju, później w każdym miesiącu burze z nawałnicami i gradem z intensywnymi opadami też się sprawdziło. Takie zjawiska pogodowe przynoszą więcej strat niż pożytku szczególnie w rolnictwie, erozja gleby, zniszczenia gradem i nawałnicami, do tego wiele rejonów Polski i Europy doświadcza długotrwałej suszy. Podobne zjawiska występowały na całym świecie, chociażby gigantyczna powódź w rejonie Irkucka na Syberii pod koniec czerwca.Takich zjawisk było setki, pytanie dlaczego tak się dzieje? Dlaczego te zjawiska się nasilają? Jedną z przyczyn to brak cząstek kondensacji pary wodnej w atmosferze Ziemi to pył wulkaniczny. Panuje zgodna opinia w świecie nauki że w latach 70/80  XX wieku panowały lata bardziej śnieżne i mroźne i lata deszczowe ale w tych poprzednich dekadach wybuchały wulkany. Obecnie od 23 lat nie było większego wybuchu wulkanu. Wybuch wulkanu Stromboli we Włoszech w tym roku zbyt słaby żeby cokolwiek zmienił. Oprócz tego związki tlenków siarki obniżają globalną temperaturę i powodują bardziej spokojne i powolne opady deszczu i mniej nawałnic. Panuje opinia że obecne ocieplenie narasta od ok.100 lat, równocześnie od ok.100 lat słabnie osłona magnetyczna Ziemi (ok.15%). Po konsultacji z naukowcami w tej sprawie twierdzą, że to nie ma wpływu na klimat Ziemi – ja uważam że to błąd – w poprzedniej recenzji opisywane czynniki to złożony synergizm procesów pogodowych. Następna zima to listopad jeszcze ciepły, następne miesiące coraz mroźniejsze z deszczem i śniegiem. Zima z znacznie większą ilością opadów od poprzednich. Wiosna przyjdzie bardzo późno, w przeciwieństwie do poprzedniej. Cały marzec z opadami deszczu i śniegu.

Wrzesień 2019

Pierwsza dekada września z niewielkimi opadami deszczu, dużo słonecznych dni, w ciągu dnia do +28, nocą spadki temperatur lokalnie do +5. Druga dekada września z intensywnymi opadami deszczu lokalnie wystąpią burze z gradem, z silnym porywistym wiatrem. Duże wahania temperatur pomiędzy dniem i nocą. Największa koncentracja opadów w rejonach południowo-wschodnich Polski które mogą powodować powodzie i podtopienia. Początek trzeciej dekady nadal z opadami deszczu później z każdym dniem więcej słonecznych dni.
Temperatura min. od -1 do +16.
Temperatura maks. od +15 do +28

Październik 2019

Początek pierwszej dekady ciepły do +25 stopni, później z każdym dniem coraz chłodniej, z opadami deszczu lokalnie intensywnymi szczególnie w rejonach południowo-wschodnich które mogą powodować podtopienia, lokalnie wystąpią burze z silnym porywistym wiatrem. Druga dekada początkowo słoneczna z dużymi wahaniami temperatur, nocą lokalnie wystąpią przymrozki. Od 15 października znacznie cieplej ale z opadami deszczu z silnym porywistym wiatrem.Trzecia dekada z dynamiczną pogodą lokalnie intensywnymi opadami deszczu, spływ chłodnego powietrza z północnego zachodu, lokalnie z intensywnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, z silnym porywistym wiatrem do 100 km/h, Bałtyk sztorm. Wystąpią mżawki i przymrozki.
Temperatura min. od -3 do +12.
Temperatura maks. od +5 do +25.

Listopad 2019

Pierwsza dekada listopada ciepła, słoneczna, w ciągu dnia do +15. Nocą lokalnie wystąpią przymrozki. W rejonach północnych mogą wystąpić niewielkie opady deszczu, wiatr słaby umiarkowany południowo-zachodni. Druga i trzecia dekada z dynamiczną pogodą, z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie intensywnymi z silnym porywistym wiatrem z kierunków zachodnich i północno-zachodnich. Duże wahania temperatur, nocą w trakcie rozpogodzeń spadki temperatur do – 10, w ciągu dnia do +8.
Temperatura min. od -10 do +12.
Temperatura maks. od -2 do +16.

Grudzień 2019

Początek grudnia z niewielkim mrozem, z opadami deszczu ze śniegiem później coraz chłodniej, spadki temperatur lokalnie do -10, z opadami samego śniegu. Wystąpią mgły i zamglenia, wiatr słaby umiarkowany. Druga i trzecia dekada z większym mrozem lokalnie do -15. nasilą się opady śniegu, lokalnie mogą być intensywne z silnym porywistym wiatrem który może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. W trzeciej dekadzie nasilą się mgły i zamglenia które mogą utrzymywać się cały dzień. W okolicy Świąt powinny wystąpić opady śniegu z mrozem do -10.
Temperatura min. od +5 do -15.
Temperatura maks. od -4 do +8.
 

DZIAŁAJMY RAZEM

Jeśli chcesz podjąć ze mną współpracę lub masz ciekawe pomysły, skontaktuj się ze mną!