Prognoza Pogody

03.03.2020
Poprzednia prognoza o ciepłej zimie sprawdziła się oraz duże różnice temperatur w kraju. Dane statystyczne które używam do opracowań prognozy poprzedniej zimy temperatury dla Polski były wyższe o 3,4 stopnie a tej zimy już o 5,6 stopni wyższe. Ocieplenie coraz bardziej przyspiesza, przyczyn jest kilkanaście. Analizując pogodę sprzed 12 lat od 2008 do 2013 zimą bywały mrozy do -30. Wtedy wymarzały zboża. Wiosną i latem maksymalnych temperatur powyżej 30 stopni było od 18 do 30 dni. Obecnie to 40 do 55 dni. W poprzedniej dekadzie 2008 i 2010 wulkany na Islandii i Syberii skutecznie obniżyły temperaturę w Europie. Jednym z elementów kształtującym pogodę w Europie jest oscylacja północno atlantycka tzw. oddziaływania niżów islandzkich a wyżów azorskich na zmienność klimatu europejskiego w basenie morza śródziemnego i morza bałtyckiego. Następne miesiące to lipiec wystąpią tylko burze z gradem i nawałnicami. W lipcu pogłębi się susza w rejonach centralnej i południowo-zachodniej Polski. Dopiero od 10 sierpnia więcej opadów, mogą być intensywne o charakterze ciągłym z burzami i nawałnicami z gradem których tego lata będzie więcej od poprzedniego. Ten rok w przewidywaniach wg mojego kalendarza księżycowego to rok synchroniczny. Większość efektów klimatycznych rozpoczyna się od nowiu lub pełni Księżyca.

10.12.2019
Prognoza jesieni większości się sprawdziła – ciepły październik czy intensywne opady w drugiej dekadzie listopada. W nawiązaniu do oddziaływań grawitacyjnych kilka przykładów: 2 dni przed nowiem w październiku trzęsienie Ziemi w Indonezji, 2 dni przed pełnią 10 listopada trzęsienie Ziemi we Francji, później od pełni intensywne opady w całej Europie. Nasuwa się pytanie czy to dzieło przypadku? Nie to dzieło grawitacji. Jeden front niżowy może nieść miliony lub miliardy ton wody na które oddziałowuje grawitacja. Następne miesiące więcej opadów deszczu i śniegu i nieustannie co kilka dni zmieniające się uwarunkowania pogodowe. Najbardziej mroźne okresy to w połowie stycznia i w połowie lutego później od pełni w marcu intensywne opady w całej Europie. W połowie kwietnia wystąpią przymrozki od -4 do -8. Cały okres zimowy najwięcej opadów w rejonach północnych i wschodnich. Duże różnice temperatur między rejonami północno-wschodnimi a południowo-zachodnimi.

 

27.09.2019
Prognoza wiosny i lata 2019 opracowałem w lutym. Wiele z tych prognoz sprawdziła się, choćby susza w kwietniu i intensywne opady deszczu w maju, później w każdym miesiącu burze z nawałnicami i gradem z intensywnymi opadami też się sprawdziło. Takie zjawiska pogodowe przynoszą więcej strat niż pożytku szczególnie w rolnictwie, erozja gleby, zniszczenia gradem i nawałnicami, do tego wiele rejonów Polski i Europy doświadcza długotrwałej suszy. Podobne zjawiska występowały na całym świecie, chociażby gigantyczna powódź w rejonie Irkucka na Syberii pod koniec czerwca.Takich zjawisk było setki, pytanie dlaczego tak się dzieje? Dlaczego te zjawiska się nasilają? Jedną z przyczyn to brak cząstek kondensacji pary wodnej w atmosferze Ziemi to pył wulkaniczny. Panuje zgodna opinia w świecie nauki że w latach 70/80  XX wieku panowały lata bardziej śnieżne i mroźne i lata deszczowe ale w tych poprzednich dekadach wybuchały wulkany. Obecnie od 23 lat nie było większego wybuchu wulkanu. Wybuch wulkanu Stromboli we Włoszech w tym roku zbyt słaby żeby cokolwiek zmienił. Oprócz tego związki tlenków siarki obniżają globalną temperaturę i powodują bardziej spokojne i powolne opady deszczu i mniej nawałnic. Panuje opinia że obecne ocieplenie narasta od ok.100 lat, równocześnie od ok.100 lat słabnie osłona magnetyczna Ziemi (ok.15%). Po konsultacji z naukowcami w tej sprawie twierdzą, że to nie ma wpływu na klimat Ziemi – ja uważam że to błąd – w poprzedniej recenzji opisywane czynniki to złożony synergizm procesów pogodowych. Następna zima to listopad jeszcze ciepły, następne miesiące coraz mroźniejsze z deszczem i śniegiem. Zima z znacznie większą ilością opadów od poprzednich. Wiosna przyjdzie bardzo późno, w przeciwieństwie do poprzedniej. Cały marzec z opadami deszczu i śniegu.

 

Wrzesień 2019

Pierwsza dekada września z niewielkimi opadami deszczu, dużo słonecznych dni, w ciągu dnia do +28, nocą spadki temperatur lokalnie do +5. Druga dekada września z intensywnymi opadami deszczu lokalnie wystąpią burze z gradem, z silnym porywistym wiatrem. Duże wahania temperatur pomiędzy dniem i nocą. Największa koncentracja opadów w rejonach południowo-wschodnich Polski które mogą powodować powodzie i podtopienia. Początek trzeciej dekady nadal z opadami deszczu później z każdym dniem więcej słonecznych dni.
Temperatura min. od -1 do +16.
Temperatura maks. od +15 do +28

Październik 2019

Początek pierwszej dekady ciepły do +25 stopni, później z każdym dniem coraz chłodniej, z opadami deszczu lokalnie intensywnymi szczególnie w rejonach południowo-wschodnich które mogą powodować podtopienia, lokalnie wystąpią burze z silnym porywistym wiatrem. Druga dekada początkowo słoneczna z dużymi wahaniami temperatur, nocą lokalnie wystąpią przymrozki. Od 15 października znacznie cieplej ale z opadami deszczu z silnym porywistym wiatrem.Trzecia dekada z dynamiczną pogodą lokalnie intensywnymi opadami deszczu, spływ chłodnego powietrza z północnego zachodu, lokalnie z intensywnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, z silnym porywistym wiatrem do 100 km/h, Bałtyk sztorm. Wystąpią mżawki i przymrozki.
Temperatura min. od -3 do +12.
Temperatura maks. od +5 do +25.

Listopad 2019

Pierwsza dekada listopada ciepła, słoneczna, w ciągu dnia do +15. Nocą lokalnie wystąpią przymrozki. W rejonach północnych mogą wystąpić niewielkie opady deszczu, wiatr słaby umiarkowany południowo-zachodni. Druga i trzecia dekada z dynamiczną pogodą, z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie intensywnymi z silnym porywistym wiatrem z kierunków zachodnich i północno-zachodnich. Duże wahania temperatur, nocą w trakcie rozpogodzeń spadki temperatur do – 10, w ciągu dnia do +8.
Temperatura min. od -10 do +12.
Temperatura maks. od -2 do +16.

Styczeń 2020

Początek stycznia z dużymi wahaniami temperatur. Tereny północno-wschodnie i podgórskie spadki temperatur do -10. Rejony południowo-zachodnie znacznie cieplejsze do +10. Cała pierwsza dekada z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Opady lokalnie mogą być intensywne. Wiatr zmienny okresami silny, porywisty do 100km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Druga dekada stycznia z znacznie większym mrozem, w trakcie rozpogodzeń miejscami spadki temperatur do -15. Wystąpią niewielkie opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu.Gdzieniegdzie pojawią się mgły i zamglenia. Wiatr słaby umiarkowany. Trzecia dekada już bardzo ciepła lokalnie do +12 w ciągu dnia. Nocą z przymrozkami. Wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr silny porywisty południowo-zachodni do 100km/h. Cały miesiąc największe opady w rejonach północnych i wschodnich.
Temperatura maks. od -2 do +12.
Temperatura min. od +5 do -15.
 

Marzec 2020

Początek pierwszej dekady z niewielkim mrozem, w ciągu dnia do +8 z opadami deszczu ze śniegiem. Pomiędzy przechodzącymi frontami kilka dni słonecznych. Wiatr silny porywisty. Początek drugiej dekady z dynamiczną pogodą, spływ chłodnego powietrza z północy równocześnie ciepłego powietrza z południa, taka mieszanka pogodowa przyniesie intensywne opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz w górach samego śniegu. Opady wystąpią w całej Europie, z silnym porywistym wiatrem. Lokalnie mogą wystąpić burze. Dopiero pod koniec dekady kilka dni słonecznych ale z nocnymi przymrozkami. Początek trzeciej dekady nadal spływ powietrza chłodnego z północy i ciepłego z południa co przyniesie w rejonach pólnocno-wschodnich spadki temperatur nocą do -8. Rejony zachodnie znacznie cieplejsze. Lokalnie wystąpią opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Pomiędzy przechodzącymi opadami kilka dni słonecznych.
Temperatura maks. od +2 do +18.
Temperatura min. od -2 do -10.
 

Maj 2020

Początek pierwszej dekady nadal chłodno z silnym porywistym wiatrem z niewielkimi opadami deszczu oraz mżawki. W rejonach północno-wschodnich wystąpią nocne przymrozki. Początek drugiej dekady znaczne ocieplenie, z opadami deszczu i silnym porywistym wiatrem, lokalnie wystąpią burze z nawałnicami. Od 15 maja do 25 maja bez frontalnych opadów, lokalnie wystąpią burze z silnym porywistym wiatrem oraz mżawki i mgły. Pomiędzy przechodzącymi frontami wzrost temperatury do 32 stopni. Od 25 maja więcej opadów. Koniec miesiąca lokalnie intensywne opady deszczu, szczególnie w rejonach południowo-wschodnich, mogą powodować powodzie i podtopienia. W rejonach centralnych i południowo-zachodnich Polski w maju lokalnie wystąpią objawy suszy. 
Temperatura min. -4 do +17.
Temperatura maks. +4 do +32.

Grudzień 2019

Początek grudnia z niewielkim mrozem, z opadami deszczu ze śniegiem później coraz chłodniej, spadki temperatur lokalnie do -10, z opadami samego śniegu. Wystąpią mgły i zamglenia, wiatr słaby umiarkowany. Druga i trzecia dekada z większym mrozem lokalnie do -15. nasilą się opady śniegu, lokalnie mogą być intensywne z silnym porywistym wiatrem który może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. W trzeciej dekadzie nasilą się mgły i zamglenia które mogą utrzymywać się cały dzień. W okolicy Świąt powinny wystąpić opady śniegu z mrozem do -10.
Temperatura min. od +5 do -15.
Temperatura maks. od -4 do +8.
 

Luty 2020

Początek lutego nadal ciepły do +12 z opadami deszczu, lokalnie intensywne, z silnym porywistym wiatrem. Później z każdym dniem coraz chłodniej. Pod koniec pierwszej dekady opady deszczu ze śniegiem, w górach samego śniegu. Druga dekada znacznie mroźniejsza, miejscami spadki temperatur do -13 z opadami śniegu. Największe opady w rejonach północnych i południowo-wschodnich. Porywisty wiatr z północnego-wschodu może powodować lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne. Początek trzeciej dekady nadal mroźny z opadami śniegu, później z opadami deszczu ze śniegiem z porywistym wiatrem. Koniec lutego rejony południowo-zachodnie znaczne ocieplenie.
Temperatura maks. od +2 do +12.
Temperatura min. od +3 do -13.
 

Kwiecień 2020

Początek kwietnia z niewielkimi opadami deszczu, lokalnie wystąpią mgły i zamglenia, wiatr południowo-wschodni okresami porywisty. Duże wahania temperatur, w ciągu dnia do 18, nocą w rejonach wschodnich wystąpią przymrozki. Druga dekada kwietnia spływ chłodnego powietrza z północnego zachodu, z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach samego śniegu, z silnym porywistym wiatrem do 100km/h. Lokalnie spadki temperatur do -4, w górach do -8. Trzecia dekada z niewielkimi opadami deszczu, spływ powietrza z północy i południowego zachodu z bardzo dużymi wahaniami temperatur pomiędzy dniem i nocą. Dopiero pod koniec miesiąca więcej opadów deszczu z mżawką, z silnym wiatrem, Bałtyk i w górach sztorm. W rejonach północno-wschodnich i wschodnich lokalnie wystąpią przymrozki.

Temperatura min. +6 do -8.
Temperatura maks. +5 do +27.
 

Czerwiec 2020

Początek czerwca nadal opady deszczu, lokalnie mogą być intensywne. Wystąpią burze z gradem. Następne dni znaczne ochłodzenie. Przed pełnią i po pełni Księżyca 5 czerwca mogą lokalnie wystąpić niewielkie przymrozki. Następne dni z dużymi wahaniami temperatur, co kilka dni z niewielkimi opadami deszczu, lokalnie wystąpią burze z gradem. Taka pogoda potrwa do 20 czerwca. Dużo słonecznych dni i upalnych do 36 stopni. Następnie od nowiu 21 czerwca napływ z zachodu aktywnych frontów niżowych z burzami i nawałnicami z gradem. Bałtyk i góry wiatr, silny porywisty do 100km/h o charakterze sztormu. Taka pogoda potrwa do końca miesiąca.
Temperatura min. -2 do +20.
Temperatura maks. +15 do +36.

DZIAŁAJMY RAZEM

Jeśli chcesz podjąć ze mną współpracę lub masz ciekawe pomysły, skontaktuj się ze mną!