Prognoza Pogody

08.03.2021
Poprzednia prognoza z grudnia większość się sprawdziła szczególnie opisywane silne mrozy w lutym. Wiosna tego roku zapowiada się sucha i chłodna szczególnie koniec kwietnia i pierwsza połowa maja. Jak opisywałem już w grudniu. Pierwsza połowa czerwca też sucha ale upalna dopiero od letniego przesilenia tj.21 czerwca radykalna zmiana pogody, przyjdą intensywne opady deszczu w całym kraju oraz burze z gradem i z niebezpiecznymi nawałnicami które będą powodować lokalne powodzie i podtopienia. W okresie żniw znacznie więcej opadów od poprzedniego roku oraz w sierpniu i wrześniu. Dopiero od połowy października więcej pogodnych dni. Listopad z piękną, słoneczną i ciepłą pogodą. W grudniu uczestniczyłem w konferencji naukowej geologicznej on-line w Warszawie. Tytuł konferencji: 'Zmiany klimatyczne w przeszłości geologicznej”. Uczestniczyło ok. 60 prelegentów, mój temat prelekcji to „Wpływ grawitacji na geologię i klimat Ziemi”. Konferencja naukowa utwierdziła mnie, iż moje opracowania idą w dobrym kierunku. Z konferencji wynika, że w każdych epokach i glacjałach geologicznych bywały gigantyczne zlodowacenia i ocieplenia. Wynika z tego jednoznacznie, iż obecne ocieplenie spowodowane przez człowieka to koszmarne nieporozumienie. Ziemia we wszystkich epokach zawsze podążała od zlodowacenia do maksymalnego ocieplenia i odwrotnie, nazywa się to klimatyczny efekt domina. Jednym z elementów i przyczyn zlodowacenia omawianego przez naukowców była precesja Milankowicza tzn.kąt nachylenia osi ziemskiej względem orbity. W przeszłości geologicznej doprowadzał do zlodowacenia. Dobitnym okresem był okres emski. Ponad 120 tys.lat temu ocieplenie klimatu było podobne do dzisiejszego, nieco niższy był poziom gazów cieplarnianych. W międzyczasie do dnia dzisiejszego było mnóstwo mniejszych ociepleń i ochłodzeń klimatu. Ostatnie potężne zlodowacenie było 20 tys.lat temu. Według opracowań naukowców w centralnych rejonach Polski znajdował się lodowiec grubości 50m. Od 10 tys.lat następuje stopniowe ocieplanie klimatu z krótkimi okresami ochłodzenia takie jak było w XVI I XVIIw. które trwało ok.120 lat. Doskonale wpisuje się w mikrocykle interferencji grawitacyjnych nad którymi pracuje. Potężny zakres badań geologicznych w Polsce i na Świecie od mułów dennych rzecznych, jeziornych, kopalni odkrywkowych po rdzeń lodowców i skał wysokogórskich partiach w Himalajach. Jestem miło zaskoczony wszechstronnym zakresem badań naukowych, tylko połączenie wiedzy meteorologicznej, astronomicznej, geologicznej i oceanologicznej można rozwikłać co dalej i jak potoczą się losy klimatycznej przyszłości Świata.

 

Cały okres wiosny, lata i jesieni gwałtownie zmieniające się uwarunkowania pogodowe. Wiosną najchłodniejsze tereny to północny i południowy wschód, tereny zachodnie znacznie cieplejsze. Według układów interferencji grawitacyjnych jakie stosuje następna zima będzie znacznie mroźniejsza, szczególnie w lutym. Temperatury mogą spaść poniżej 30 stopni, gdzie mrozy mogą potrwać do połowy marca. Czekają nas kilka mroźniejszych i śnieżnych zim. Obecnie jesteśmy od początku 2020 w pięcioletnim okresie zawirowań grawitacyjnych. Jesienią nasilą się wulkany pyłowe które mogą spotęgować efekty mrozowe. Wiosna i lato znacznie chłodniejsze. Dni z temperaturą powyżej 30 będzie o połowę mniej w okresie lata. Upalne dni szybko będą przechodzić w chłodne i deszczowe.

07.12.2020
Analizując mijający rok pod względem temperatur były znacznie niższe od poprzednich lat. Dni w okresie wiosenno-letnim z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza było tylko 20, w poprzednich latach było ok.40 dni, obecnie jesteśmy w minimum aktywności Słońca, już 3 lata temu opisywałem że po 2019 przyjdą chłodniejsze lata. Prognoza opracowana w czerwcu na okres lata i jesieni sprawdziła się. Jesienią opisywane intensywne opady deszczu, we wrześniu i październiku też wystąpiły. Styczeń pogodowo podobny jak grudzień, luty z największym mrozem, marzec z niewielkimi opadami, dopiero w kwietniu więcej opadów. Od 12 kwietnia do końca miesiąca chłodno z przymrozkami. Pierwsza dekada maja z przymrozkami i opadami deszczu ze śniegiem. Obecnie nasila się chłodny prąd równikowy nazywany Laninia który przynosi w wielu rejonach świata suszę, w innych intensywne opady deszczu.

Prognoza pogody
sprawdza się w 80%

Styczeń 2021

Pierwsze dni stycznia z niewielkimi opadami deszczu i mżawki, lokalnie wystąpią mgły. Ciepło do +10. Od 4 stycznia spływ aktywnych frontów niżowych z silnym porywistym wiatrem do 100km/h, z opadami deszczu ze śniegiem, pod koniec dekady z większym mrozem do -10. Druga dekada z niewielkimi opadami deszczu i mżawki, kilka słonecznych dni. Lokalnie nocą niewielkie przymrozki. W ciągu dnia miejscami wzrost temperatury do +15, lokalnie wystąpią mgły i zamglenia, wiatr słaby umiarkowany tylko w górach i nad morzem silny i porywisty. Początek trzeciej dekady wystąpią mgły w całym kraju oraz opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Lokalnie mogą być intensywne o charakterze ciągłym. W trakcie przechodzących frontów z zachodu wiatr silny porywisty do 80 km/h. Podczas nocnych rozpogodzeń spadki temperatur do -10. Maksymalne temperatury w trzeciej dekadzie do +10.

Temperatura maks.+2 do +15.
Temperatura min.+4 do -12.

Marzec 2021

Początek marca nadal z niewielkim mrozem z opadami deszczu ze śniegiem i z silnym porywistym wiatrem powodujący zawieje śnieżne. Od 5 marca znacznie cieplej z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem lokalnie mogą być intensywne. Wiatr umiarkowany zmienny, miejscami wystąpią mgły i mżawki, kilka słonecznych dni. Druga i trzecia dekada bez większych opadów natomiast wystąpią uporczywe mgły i mżawki, wiatr słaby zmienny. Dużo słonecznych dni. Jedynie w rejonach północno-wschodnich niewielkie opady deszczu lub śniegu. Dopiero pod koniec miesiąca w całym kraju więcej opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatury w dzień do +18. Nocą lokalnie wystąpią przymrozki. 

Temperatura maks. +5 do +18
Temperatura min. -8 do +10.

Maj 2021

Początek pierwszej dekady z opadami deszczu, w górach deszczu ze śniegiem. Ciepłe dni szybko będą przechodzić w chłodne dni z przymrozkami. Najchłodniejszy okres to koniec pierwszej dekady i początek drugiej dekady, to tzw.zimne ogrodniki. W wielu rejonach wystąpią przymrozki. W trakcie rozpogodzeń szczególnie w rejonach północnych i wschodnich spadki temperatur do -4 lokalnie do -6. Wystąpią opady deszczu ze śniegiem, w górach samego śniegu. Od połowy maja znaczne ocieplenie, na kilka dni, z niewielkimi opadami deszczu. Lokalnie wystąpią burze z gradem. Po 20 maja ponowne ochłodzenie, wystąpią opady deszczu, w górach deszczu ze śniegiem. Lokalnie pojawią się niewielkie przymrozki. Cały miesiąc ciągle zmieniające się uwarunkowania pogodowe. W kwietniu i w maju, w wielu rejonach kraju wystąpi susza szczególnie w Polsce centralnej i zachodniej.

Temperatura min.-6 do +12.
Temperatura maks.+8 do +24.

Luty 2021

Początek lutego z opadami deszczu ze śniegiem. Od 3 lutego rozwój ośrodków wyżowych które przyniosą z północy mroźne powietrze. Lokalnie spadki temperatur do -15. W kotlinach górskich do -20, gdzieniegdzie niewielkie opady śniegu z kierunków północno-zachodnich, lokalnie silny wiatr który będzie potęgował odczucie mrozu. Kilka słonecznych dni. W ciągu dnia maksymalne temperatury do +8 w których lokalnie wystąpią mgły i mżawki. Druga dekada okresami spadki temperatur do -18 z opadami śniegu. W kotlinach górskich i w górach spadki temperatur do -25. Po kilku dniach mrozu szybko będzie przechodzić pogoda w ciepłe dni, z opadami deszczu ze śniegiem i samego śniegu oraz mżawki. Wystąpią mgły i zamglenia. Druga połowa dekady z silnym porywistym wiatrem z kierunków północno-zachodnich i północnych skręcających na południowo-zachodni do 100 km/h który będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Początek trzeciej dekady nadal z silnym mrozem do -20 z niewielkimi opadami śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem, wiatr okresami silny z kierunków zachodnich i północno-zachodnich. Duże wahania temperatur pomiędzy dniem i nocą. Maksymalne temperatury w dzień do +8.

Temperatura maks.-5 do +8.
Temperatura min. +4 do -25.

Kwiecień 2021

Pierwsza dekada kwietnia z niewielkimi opadami deszczu tylko lokalnie w rejonach południowo-wschodnich i północnych mogą być większe. Wystąpią mgły i mżawki. Ciepło do 20 stopni. Wiatr w rejonach północnych i w górach silny i porywisty. Druga dekada nadal z okresami z silnym wiatrem, niewielkimi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem tylko lokalnie mogą być intensywne. Znacznie chłodniej, nocą wystąpią przymrozki do -3 oraz mgły i mżawki. Trzecia dekada chłodna z przymrozkami, dużo słonecznych dni. Niewielkie opady deszczu i deszczu ze śniegiem na początku i pod koniec dekady. Duże wahania temperatur między dniem i nocą od -4 do +18. Wiatr słaby okresami z kierunków zmienny.

Temperatura min. -5 do +12.
Temperatura maks.+5 do +18.

Czerwiec 2021

Pierwsza i druga dekada czerwca okresami upalnie do +35 stopni. Spływ powietrza z południowego zachodu, niewielkie opady deszczu. Lokalnie pojawią się burze z gradem i z silnym, porywistym wiatrem. Trzecia dekada wraz z nadejściem letniego przesilenia 21 czerwca radykalna zmiana pogody, przyjdą intensywne opady deszczu w całym kraju. Pojawi się dużo burz z gradem i z silnym wiatrem oraz z nawałnicami. Okresami upalnie do +35.

Temperatura min.+8 do +20.
Temperatura maks.+16 do +35.

DZIAŁAJMY RAZEM

Jeśli chcesz podjąć ze mną współpracę lub masz ciekawe pomysły, skontaktuj się ze mną!