Prognoza Pogody

13.09.2020
Analizując mijający okres lata prognoza pogody w większości się sprawdziła. Prognozowane opady deszczu, burze i nawałnice wystąpiły w całym kraju. W wielu rejonach kraju były nadmierne opady powodujące powodzie i podtopienia. Przewidywane żniwa też były spokojne bez większych opadów deszczu. Opisywana susza w lipcu w rejonach centralnych i zachodnich też wystąpiła jak opisywałem w prognozie, i ostatnia dekada lata słoneczna z dużymi wahaniami temperatur pomiędzy dniem i nocą. Prognozę którą opracowałem z początkiem czerwca. Nadchodząca jesień pod względem temperatur nie będzie wiele odbiegać od zeszłorocznej jesieni. Opadów deszczu i śniegu tej jesieni będzie więcej od poprzedniej. Nadchodząca zima największe mrozy to koniec stycznia i luty. W roku 2021 wiosną i latem możemy się spodziewać jeszcze więcej podtopień, nawałnic i lokalnych powodzi natomiast jesienią szykuje się susza.

Październik 2020

Początek października wraz z pełnią Księżyca spływ aktywnych frontów niżowych z zachodu z intensywnymi opadami deszczu i silnym porywistym wiatrem o charakterze nawałnic, sporadycznie pojawią się burze z gradem których może spaść 40-60 l wody/m2. Ciepło do 24 stopni. Dopiero pod koniec dekady pogoda się uspokoi, pojawią się słoneczne dni. Druga dekada nadal słoneczna tylko lokalnie niewielkie opady deszczu, wiatr słaby umiarkowany. W ciągu dnia ciepło do 23 stopni, noce chłodne  dopiero po 16 października więcej opadów deszczu, lokalnie wystąpią mżawki. Trzecia dekada znacznie chłodniejsza spływ powietrza z północnego zachodu więcej opadów deszczu a lokalnie deszczu ze śniegiem, w górach samego śniegu. Wystąpią marżnące mżawki, nocą pojawią się przymrozki do -4.

Temperatura maks.+5 do +25.
Temperatura min.-4 do +12.

Grudzień 2020

Pierwsza dekada bardzo zmienna okresami całkowite zachmurzenie z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. W trakcie rozpogodzeń w rejonach północno-wschodnich i podgórskich terenach spadki temperatur do -10, w pozostałym terenie Polski od +12 do -6. Lokalnie wystąpią mgły i zamglenia, wiatr słaby umiarkowany zmienny. Druga dekada chłodniejsza mroźne okresy szybko będą przechodzić w ciepłe dni. Opady bardzo zmienne od deszczu po opady śniegu i marznące mżawki. Wiatr umiarkowany do silnego i porywistego. Pomiędzy opadami kilka słonecznych dni. Trzecia dekada podobna do pierwszej, słoneczne dni będą przechodzić w zachmurzenie częściowe lub całkowite, niewielkie opady deszczu i deszczu ze śniegiem tylko lokalnie mogą być intensywne. Duże wahania temperatur pomiędzy dniem i nocą od -10 do +8. Wiatr słaby umiarkowany zmienny.

Temperatura maks.-4 do +12.
Temperatura min.+4 do -12.

Listopad 2020

Pierwsza dekada listopada z opadami deszczu lokalnie intensywne, chłodno nocą lokalnie spadki temperatur do -5. Temperatury maks. do +10. Miejscami wystąpią opady deszczu ze śniegiem w górach samego śniegu. Wystąpią mgły, zamglenia i mżawki, wiatr słaby umiarkowany zmienny. Druga dekada znacznie cieplejsza miejscami w ciągu dnia wzrost temperatury do +18, okresami wystąpią niewielkie opady deszczu i kilka dni słonecznych, nocą lokalnie wystąpią przymrozki. Wiatr okresami silny porywisty do bardzo silnego. Wystąpią mgły i zamglenia. Trzecia dekada nadal z silnym porywistym wiatrem lokalnie wystąpią mgły które mogą utrzymywać się cały dzień. Druga połowa dekady z aktywnymi frontami niżowymi z zachodu które przyniosą w całym kraju opady deszczu ze śniegiem w górach samego śniegu. Lokalnie mogą być intensywne. Wiatr silny do bardzo silnego powodujący lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne. Duże wahania temperatur od -7 do +10.

Temperatura maks.+4 do +18.
Temperatura min. +6 do -8.

DZIAŁAJMY RAZEM

Jeśli chcesz podjąć ze mną współpracę lub masz ciekawe pomysły, skontaktuj się ze mną!